Ucraina susţine că a lovit o fabrică de armament din adâncul teritoriului Rusiei

A.B.
Internaţional / 1 iulie, 16:14

Ucraina susţine că a lovit o fabrică de armament din adâncul teritoriului Rusiei

Ucraina a anunţat marţi că a desfăşurat un atac cu drone asupra unei fabrici de armament din oraşul Ijevsk, situat la peste 1.000 de kilometri de graniţa ucraineană, relatează AFP, de la care transmitem cele ce urmează. Ţinta a fost, potrivit unei surse din serviciile de securitate ucrainene (SBU), fabrica Kupol, cunoscută pentru producerea sistemelor de apărare antiaeriană Tor şi Osa, precum şi a dronelor folosite de armata rusă.

Atacul s-a soldat cu morţi şi răniţi, a confirmat guvernatorul regiunii Udmurtia, Aleksandr Brecealov, fără a oferi însă un bilanţ detaliat. Oficialul rus a precizat că o fabrică din Ijevsk a fost lovită de o dronă lansată de „regimul de la Kiev”. Imaginile apărute în presa rusă surprind o clădire cuprinsă de flăcări şi un nor de fum, precum şi momentul prăbuşirii unei drone asupra instalaţiei industriale.

Oraşul Ijevsk, capitala Republicii Udmurtia, este un centru important al complexului militar-industrial rusesc şi găzduieşte mai multe fabrici strategice, inclusiv unităţi de producţie de drone de atac. Situat la aproximativ 970 de kilometri est de Moscova, oraşul este rar vizat de atacuri, ceea ce face ca lovitura să capete o semnificaţie specială în contextul escaladării recente a conflictului.

Deşi autorităţile ucrainene nu au revendicat oficial atacul, sursa ucraineană citată de AFP a precizat că operaţiunea a fost executată de drone ale serviciului de securitate SBU. Kievul a intensificat în ultimele luni atacurile asupra infrastructurii militare ruseşti, drept represalii la bombardamentele repetate lansate de Moscova asupra teritoriului ucrainean, potrivit sursei citate.

Datele armatei ucrainene arată că, doar în luna iunie, Rusia a lansat 5.438 de drone de atac cu rază lungă de acţiune, un record de la începutul invaziei, comparativ cu 3.974 în luna mai. Intensificarea acestor atacuri vine în contextul eşuării rundelor recente de negocieri de pace de la Istanbul şi pune o presiune majoră asupra apărării antiaeriene ucrainene şi a unei populaţii civile tot mai afectate de conflict.

Opinia Cititorului ( 3 )

  1. da, este adevarat. Dronele ucrainene au bombardat la 13oo km o uzină din orașul Ijevsk, „capitala armamentului Rusiei”. Expoziile s-au auzit toata ziua, 3 muncitori au murit si 40 au fost raniti. Dronele au vizat uzina electromecanică Kupol ce produce rachete şi drone. Kupol produce si sisteme de rachete sol-aer Tor, staţii radar, sisteme de apărare aeriană Osa. La Kupol au fost produse recent si 9000 de drone Shahed.

    1. Delirezi, pai scrie in articol ca o drona a cazut pe o instalatie cauzand un incendiu la o cladire,

      restul fantasmagoriilor tale starnesc rasul 

    Iar dronulete,rachetute,

    dar unde este Marele Contraatac cu toate super armele+banii, 

    a 32 de tari NATO,platit acatorasului ANTICIPAT ???

    iar pe front rusii TOT inainteaza !!! 

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

21 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0703
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3542
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4394
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8582
Gram de aur (XAU)Gram de aur470.9651

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
industrylink.eu
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
targulnationalimobiliar.ro
industrylink.eu
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb