O delegaţie chineză de nivel înalt va ajunge joi la Bruxelles pentru discuţii cu oficialii europeni pe tema restricţiilor impuse de Beijing asupra exporturilor de pământuri rare, potrivit AFP. Uniunea Europeană a confirmat întâlnirea şi a precizat că primele discuţii pregătitoare au avut loc luni, în sistem video.
China, cel mai mare producător mondial de minerale rare - esenţiale pentru industriile auto, electronică şi de apărare - a anunţat la începutul lunii noi limitări la export. Măsurile au provocat reacţii internaţionale, preşedintele american Donald Trump ameninţând cu taxe vamale de 100% pentru importurile din China.
Purtătorul de cuvânt al UE pe probleme comerciale, Olof Gill, a declarat că Uniunea doreşte ca Beijingul „să acţioneze ca un partener responsabil”. Delegaţia chineză nu va fi condusă de ministrul comerţului, Wang Wentao, a precizat oficialul european.
Preşedintele Consiliului European, Antonio Costa, a afirmat că subiectul a fost discutat recent cu premierul chinez Li Qiang, în marja summitului ASEAN din Malaysia. „Suntem foarte preocupaţi de relaţia comercială cu China, în special de controalele la exportul de materii prime critice”, a spus Costa, adăugând că speră ca vizita de joi „să contribuie la depăşirea acestor tensiuni”.
Bruxellesul susţine că noile măsuri chineze au forţat unele companii europene să oprească producţia. „Vrem o relaţie comercială solidă cu China, dar există probleme care trebuie abordate”, a subliniat preşedintele Consiliului European.
La rândul său, premierul chinez Li Qiang a transmis, prin agenţia oficială Xinhua, că Beijingul este „pregătit să soluţioneze prin dialog problemele economice şi comerciale bilaterale” şi să intensifice cooperarea cu UE, în special în domeniile ecologic şi digital.
Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a reiterat sâmbătă că Uniunea Europeană lucrează pentru a reduce dependenţa de pământurile rare provenite din China. Potrivit acesteia, planul european include extinderea reciclării şi încheierea de parteneriate pentru materii prime critice cu ţări precum Ucraina, Australia, Canada, Kazahstan, Uzbekistan, Chile şi Groenlanda.




















































Opinia Cititorului