Valerie Hayer: „Europa trebuie să treacă la următorul nivel, mai integrată, mai suverană, mai federală”

A.B.
Internaţional / 10 septembrie, 16:58

Valerie Hayer: „Europa trebuie să treacă la următorul nivel, mai integrată, mai suverană, mai federală”

În plenul Parlamentului European de la Strasbourg, eurodeputatul Valerie Hayer, lidera grupului Renew Europe, a avertizat că Uniunea Europeană „îşi pierde cetăţenii”, deşi are printre cele mai ridicate standarde sociale şi libertăţi individuale din lume.

„Europa care trebuia să îi protejeze li se pare slabă. Slabă în faţa lui Trump, slabă în faţa lui Putin, slabă în faţa Chinei, slabă pe climă. Dar nu există fatalitate. Slăbiciunea este o alegere, şi nu este alegerea noastră”, a declarat Hayer.

Ea a pledat pentru „Europa de după” - mai integrată, mai suverană şi mai federală -, subliniind că războiul din Ucraina este un „moment de adevăr” pentru continent. „Trebuie să oferim Ucrainei toate instrumentele pentru a-şi consolida armata şi să facem concretă Europa apărării. Ce s-a întâmplat în Polonia în această dimineaţă cu dronele ruseşti confirmă că securitatea Ucrainei este securitatea noastră. Protejăm spaţiul aerian ucrainean, arătăm muşchii, pentru că prin forţa noastră ne vom descuraja duşmanii”, a spus eurodeputata Renew.

Hayer a insistat şi asupra unei „guerre culturale” la nivel global, care ameninţă modul de viaţă, valorile şi libertăţile europene, şi a cerut un „scut democratic” eficient împotriva dezinformării şi ingerinţelor externe, mai ales în perspectiva alegerilor din mai multe state membre. „Este foarte bine că aţi reafirmat că DSA şi DMA nu vor fi niciodată monedă de schimb. Este o linie roşie absolută pentru acest Parlament”, i-a transmis ea Ursulei von der Leyen.

Referindu-se la conflictul din Gaza, Hayer a denunţat „războiul inuman” purtat de Benjamin Netanyahu şi a avertizat că reacţia Europei va influenţa în mod decisiv felul în care tinerii europeni se raportează la proiectul european. „Este o ruşine. O ruşine pentru gazaoui, o ruşine pentru securitatea Israelului şi o ruşine pentru valorile tineretului nostru”, a spus ea, cerând Comisiei Europene să acţioneze.

Pe plan economic, lidera Renew a cerut transformarea anului 2026 în „anul raportului Draghi”, văzut ca o bază pentru o agendă de creştere şi competitivitate. „Avem nevoie de mai puţină comunicare şi mai multe reglementări. Da preferinţei europene, da uniunii pieţelor de capital, da unui calendar pentru 2028 - iar dacă putem merge mai repede, să mergem mai repede”, a spus ea. Hayer a invocat nevoia unor mari proiecte europene în domeniul spaţial şi al inteligenţei artificiale, care să redea cetăţenilor „mândria Concorde, Airbus, Ariane”.

În final, Valerie Hayer a cerut un „Big Bang instituţional” - renunţarea la unanimitate în Consiliu pe sancţiuni şi fiscalitate, liste transnaţionale, mai multe puteri pentru Parlamentul European şi alegerea directă a preşedintelui Comisiei Europene. „Ceea ce Renew vă cere, doamnă preşedintă, este o mare convenţie de urgenţă. Acesta este momentul decisiv. Acum se joacă viitorul Europei. Avem nevoie de dumneavoastră, pentru ca agenda pe care ne-aţi prezentat-o să devină realitate”, a conchis eurodeputata.

Opinia Cititorului ( 7 )

  1. De acord.

    Mai reducem furăciunile și specialii din România, ca singuri nu suntem în stare. 

    Dupa ce in raportul lui Draghi una dinmarile probleme identificate era suprareglementarea vine tanti asta si ne zice „Avem nevoie de mai puţină comunicare şi mai multe reglementări".... fiecare cu analfabetii lui functionali...

    Putin parca ar fi european comvins .El face totul doar spre a ajuta Europa in demersul sau de refacere a Imperiului o data ce tot el a influentat Germania si Japonia sa se poata inarma fara ca cineva sa zica circ .Putin isi ataca propriii frati din Ucraina , loveste si distruge, la ras ,un imens teritoriu ce poate deveni de separatie , acum loveste si o tara NATO folosind drone cu incarcatura militara actiune ce poate fi considerata atac oferind Europei o noua mutare militara si politica . Planul merge uns .Acum nemtii au motivul pentru care pot livra Ucrainei armament de mare precizie greu de identificat ca si pozitionare initiala si care incorporeaza nu numai tehnologii sealth ci si harti avind si ante mergatori(drone) care pot cartografia terenul si care pot identifica dusmanul si tintele .

    ...

    Ce ea se face ca nu stie sau chiar habar nu are este ca:

    pentru omul normal e de neconceput cu ce cinism si a distrus Zelenski "patria": 

    - s a lasat cumparat ca sa si puna tara la dispozitia celor mari sa faca acolo exercitii de razboi si teste de arme "pe viu" 

    - prin asta si a condamnat poporul la moarte, e vinovat de genocid 

    - si a eliminat toti opozantii  

    - "recruteaza" soldatei cu arcanul de pe strada, din magazine sau restaurante 

    - târăște bolnanvi de TBC, cancer si alte boli incurabile pe front, pensionari pe care ii trimite pe front fara pregatire, ei sant acolo sfartecati imediat 

    - a golit tara, vreo 50% au fugit sau se ascund in interior unde sant vânati 

    - ucrainiencele ramase fara barbati se incruciseaza in nestire cu asasinii mercenari platiti singurii ramasi acolo, spitalele sant pline de ele cu boli venerice, ăsta i viitorul stralucit al țării carnea de tun a lui zele 

    - conduce tara dictatorial, prin teroare, oamenii ies pe strazi dar sant vanati si dispar 

    :

    Nu a mai existat un exemplar de josnicia asta in toata istoria planetei, Hitler n a fost pe departe in halul asta, el a atacat pe altii, dar nu si a vandut tara 

    1. Copiezi aberatia asta peste tot indiferent de subiect asa-i? Nici urma de dovada - doar lozinci.

    ...

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Conferinţa BURSA “Energia în priză”
Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

30 Sep. 2025
Euro (EUR)Euro5.0811
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3247
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4253
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8159
Gram de aur (XAU)Gram de aur528.0976

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
immromania.eu
investenergy.ro
world-nuclear-exhibition.com
roenergy.eu
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
targuldeturism.ro
thediplomat.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb