Premierul Ungariei, Viktor Orban, a minimalizat acuzaţiile privind pătrunderea unor drone ungare în spaţiul aerian al Ucrainei şi a declarat că ţara vecină nu este un stat cu adevărat suveran, întrucât depinde financiar şi militar de Occident, transmite AFP.
„Faptul că două, trei sau patru drone ungare au trecut sau nu frontiera nu este o problemă. Să zicem că au zburat câţiva metri în ţară, şi ce dacă?”, a afirmat Orban, într-un podcast moderat de purtătorul de cuvânt al partidului său. Acesta a adăugat că are încredere în ministrul său al apărării, Kristof Szalay-Bobrovniczky, care a respins acuzaţiile. Premierul a subliniat că Ucraina ar trebui să fie mai preocupată de dronele ruseşti de la graniţa sa estică.
„Ucraina nu este o ţară independentă şi suverană. Noi suntem cei care o menţinem pe linia de plutire. Dacă Occidentul ar decide mâine să nu-i mai acorde niciun forint, Ucraina s-ar prăbuşi”, a spus Orban.
Reacţiile vin după ce preşedintele Volodimir Zelenski a acuzat, vineri, că „drone de recunoaştere, probabil ungare”, au survolat teritoriul ucrainean. Ministerul ungar al Apărării a calificat acuzaţiile drept „nefondate”, însă Kievul a prezentat o hartă a traiectoriei aparatului, pusă la dispoziţie de armata ucraineană. Conform Statului Major, în dimineaţa zilei de 26 septembrie 2025, sistemele radar au detectat un zbor repetat al unei drone deasupra regiunii Transcarpatia.
Ungaria, una dintre puţinele ţări din NATO şi UE care şi-a consolidat relaţiile cu Moscova după invazia din 2022, refuză să acorde sprijin militar Kievului, blochează negocierile de aderare la Uniunea Europeană şi obstrucţionează sancţiunile europene împotriva Rusiei.
Relaţiile dintre Kiev şi Budapesta sunt tensionate de mai mulţi ani, iar Ucraina a acuzat în repetate rânduri guvernul ungar de distribuirea de paşapoarte cetăţenilor din regiunea Transcarpatia, unde trăieşte o minoritate maghiară.
1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 29.09.2025, 14:45)
deci gunoiu recunoaste ca au fost ale lui.