Volodimir Zelenski anunţă că producţia internă de drone a Ucrainei va fi intensificată

T.B.
Internaţional / 1 iulie, 07:28

Volodimir Zelenski anunţă că producţia internă de drone a Ucrainei va fi intensificată

Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski anunţă că producţia internă de drone a ţării va fi intensificată, el arătând că va discuta cu partenerii, despre investiţii, iar prioritatea o reprezintă dronele interceptoare şi dronele de atac cu rază lungă de acţiune, conform unei postări pe Facebook din care relatăm informaţiile de mai jos.

”Ne pregătim foarte bine pentru noua rundă de discuţii din Europa. Astăzi, am avut o întâlnire cu militarii noştri şi cu ministrul apărării. În ceea ce priveşte dronele - producţia noastră internă va fi intensificată”, a spus Zelenski, pe Facebook, în mesajul zilnic către popor.

El a mai arătat că luni a discutat toate aspectele legate de comenzi, contracte şi capacitatea maximă a producţiei.

”Voi discuta cu partenerii noştri despre noi investiţii în Ucraina - în armele noastre. Prioritatea o reprezintă dronele, dronele interceptoare şi dronele de atac cu rază lungă de acţiune. Şi, bineînţeles, frontul - tot ceea ce au nevoie luptătorii noştri de pe linia frontului, tot ceea ce ţine cu adevărat în frâu atacurile ruseşti”, a subliniat Volodimir Zelenski.

”Sunt recunoscător tuturor producătorilor ucraineni de drone - fiecărui dezvoltator, tuturor celor care în prezent lucrează din greu pentru a avansa activ dronele interceptoare. Acest lucru este extrem de important. Rusia investeşte în capacităţile sale fără pilot, Rusia plănuieşte să crească numărul de drone folosite în loviturile împotriva statului nostru. Noi ne pregătim contramăsurile”, a mai transmis Zelenski.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

30 Iun. 2025
Euro (EUR)Euro5.0777
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3329
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4345
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9329
Gram de aur (XAU)Gram de aur457.9246

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
letapeseries.com
ccib.ro
aiiro.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb