Autorităţile franceze l-au arestat pe Pavel Durov pentru a putea folosi aplicaţia sa de mesagerie Telegram în scopul influenţării recentelor alegeri prezidenţiale din România, a declarat purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe, Maria Zaharova, potrivit news.ro.
"Se pare că preşedintele francez Emmanuel Macron l-a arestat pe Durov nu pentru a folosi această metodă barbară pentru a rezolva problemele interne ale aplicaţiei, ci pentru a influenţa alegerile din România, întrucât a înţeles că acel candidat al dictaturii liberale nu avea nicio şansă să câştige în condiţii legitime", a scris ea pe Telegram. "Ceea ce a fost făcut public a fost o acuzaţie de infracţiune gravă, însoţită de dovezi."
În data de 18 mai, fondatorul Telegram, Durov, a declarat că aplicaţia a refuzat să se conformeze unei solicitări din partea "unei ţări din Europa de Vest" de a închide canalele conservatorilor români înainte de alegeri.
Într-o postare ulterioară pe X, el a precizat că solicitarea a venit din partea şefului Direcţiei Generale pentru Securitate Externă a Franţei, Nicolas Lerner, la începutul acestei primăveri. Agenţia franceză de informaţii externe a negat că ar fi emis astfel de solicitări, afirmând că tot ce a făcut a fost să-i reamintească lui Durov responsabilitatea sa de a ţine terorismul şi pornografia infantilă departe de platforma sa de socializare.
Durov a declarat ulterior că este dispus să depună mărturie cu privire la presupusa interferenţă externă în alegerile prezidenţiale din România. Potrivit omului de afaceri, agenţia franceză de informaţii externe a încercat să obţină adresele IP ale unor cetăţeni români, moldoveni şi ucraineni sub pretextul combaterii terorismului şi a pornografiei infantile.
1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 24.05.2025, 20:44)
Jale mare in Rusia ca au pierdut simion -georgescu alegerile in Romania.
1.1. Comentariu eliminat conform regulamentului (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de Redacţia în data de 24.05.2025, 23:36)
...
1.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.1)
(mesaj trimis de anonim în data de 25.05.2025, 01:17)
Singur ai descoperit? Explica-ne și noua
1.3. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.2)
(mesaj trimis de anonim în data de 25.05.2025, 02:38)
Nu are cum
1.4. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.1)
(mesaj trimis de anonim în data de 25.05.2025, 08:37)
Paharova(!) minte cu nerușinare. O catea ruseasca .
1.5. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.2)
(mesaj trimis de Nic în data de 25.05.2025, 08:46)
Dubla masura si ipocrizie sorosistilor.voi inca credeti ca Georgescu a fraudat alegerile cu tiktok.
1.6. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.5)
(mesaj trimis de anonim în data de 25.05.2025, 09:02)
Rusia. georgescu e doar marioneta ce recita din stapanul inelelor pe un ton solemn, rar, apasat.
1.7. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.5)
(mesaj trimis de anonim în data de 25.05.2025, 09:50)
Locul 9 mondial pe TikTok?
Încă mai crezi că merg putlerismele în România?
Acel buffer de 6 milioane de români e cordon sanitar antiPutler. :
1.8. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.6)
(mesaj trimis de anonim în data de 25.05.2025, 09:57)
Putin si trump isi vor reimparti sferele de influenta.exist riscul sa cadem in sfera de influenta a rusiei.acest risc e oare mai mare daca avem un presedinte sorosist subordonat bruxelului???trump e mare iubitor de sorosisti.
1.9. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.8)
(mesaj trimis de anonim în data de 25.05.2025, 12:13)
Lasa,nu-ti face griji,nimeni nu este nemuritor!Trump si-a inceput mandatul foarte prost,e mai nebun decat era inainte desi nu mai urla!I-or fi spus medicii ca daca mai urla,crapa!
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 25.05.2025, 11:41)
matracuca e mereu activa
3. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 25.05.2025, 11:44)
Pai asta e in Dubai,cum sa-l aresteze?
4. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 25.05.2025, 11:49)
s-a trezit trolul de seviciu rus oare ste treaza?