Zelenski: Detalii ale garanţiilor de securitate pentru Ucraina sunt puse pe hârtie

I.S.
Internaţional / 13 septembrie, 09:29

Zelenski: Detalii ale garanţiilor de securitate pentru Ucraina sunt puse pe hârtie

Preşedintele Volodimir Zelenski a declarat că multe detalii referitoare la garanţiile de securitate pentru Ucraina sunt deja puse pe hârtie, adăugând că trupele străine prezente pe teren ar semnala sprijinul politic pentru Kiev, relatează Reuters.

Trimisul special al SUA, Keith Kellogg, şi consilierii de securitate naţională din Marea Britanie, Germania, Franţa şi Italia se află la Kiev, au declarat oficialii ucraineni. La Kiev a venit vineri şi proaspăta şefă a diplomaţiei britanice, Yvette Cooper, numită în funcţie săptămâna aceasta.

Într-o postare despre întâlnirile sale cu aceşti consilieri, Zelenski a solicitat accelerarea demersurilor pentru finalizarea garanţiilor de securitate, având în vedere incursiunea dronelor ruseşti în Polonia din această săptămână.

„Rusia nu numai că nu manifestă nicio dorinţă de a pune capăt războiului, dar se angajează într-o escaladare, cu ameninţări reale la adresa Europei, lansând drone în Polonia”, a scris el. „Prin urmare, trebuie să finalizăm cât mai repede posibil activităţile de elaborare a garanţiilor de securitate”, a subliniat Zelenski.

Participanţii la întâlniri au mai discutat despre experienţa lor în dezvoltarea apărării comune a NATO, iar Ucraina a propus „interceptarea în comun a tuturor ţintelor ruseşti”, a dezvăluit Zelenski.

Opinia Cititorului ( 7 )

  1. Show me the money

    1. Putler n-are.

    "garanţiilor de securitate pentru Ucraina",

    fara acordul Rusiei, 

    este doar un piar mediatic,absolut inutil. 

    In istoria omenirii,nu sa pomenit,ca partile,

    beligerante sa asigure pacea si securitatea,post conflict.  

    1. Rusia nu poate fi parte din niciun acrod, nu Rusia acordă garanții, doar probleme de stat mongoloid. :

    Garantiile de securitate trebuiesc acordate si Rusiei. In cadrul unui tratat de pace trebuie cuprinse si garantiile de securitate de care Rusia trebuie sa beneficieze, in fata de amenintarii NATO, sau din partea altui stat membru NATO. Nici NATO nu este mai putin periculos pentru Rusia decat este Rusia pentru Ucraina.

    1. Rusia va primi 100 de ani de sărăcie, garantat.

    in curind ucraina va oferi altora garantii de securitate .

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

03 Oct. 2025
Euro (EUR)Euro5.0889
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3349
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4403
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8302
Gram de aur (XAU)Gram de aur538.1818

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
immromania.eu
world-nuclear-exhibition.com
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
targuldeturism.ro
thediplomat.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb