Zentiva România vrea să distribuie dividende de 33,85 milioane de lei

Ziarul BURSA #Piaţa de Capital / 22 martie 2012

Zentiva România vrea să distribuie dividende de 33,85 milioane de lei

Producătorul de medicamente Zentiva România (SCD) vrea să distribuie acţionarilor dividende de 33,85 milioane lei (7,7 milioane euro) pentru exerciţiul financiar 2011, sumă mai mare decât câştigul preliminar raportat pentru anul trecut, de 31,56 milioane lei (7,4 milioane euro).

În anul 2010, compania a acordat primele dividende de la listarea la BVB, acordând acţionarilor 125 milioane lei, din profit şi rezerve. Valoarea dividendului dis-tribuit pentru 2010 a fost de 0,2998 lei, iar cea alocată pentru 2011 este de 0,0812 lei, cu 73% mai redusă.

Zentiva a raportat pentru anul trecut un profit net de 31,56 milioane lei (7,4 milioane euro), în scădere cu 45% faţă de câştigul din anul precedent, de 57,37 milioane lei, potrivit informaţiilor preliminare transmise Bursei. Acţionarii sunt convocaţi la 26 aprilie pentru a discuta propunerea administratorilor, iar pe ordinea de zi a şedinţei figurează aprobarea bugetului de investiţii şi cheltuieli.

De asemenea, conducerea producătorului de medicamente propune pentru acest an investiţii totale de 1,41 milioane de euro, sume importante fiind destinate optimizării sistemelor de răcire, a spaţiilor tehnice şi reabilitarea substaţiei electrice, se arată în convocator.

Potrivit celor mai recente raportări, citate de Mediafax, producătorul farmaceutic francez Sanofi-Aventis deţine direct şi indirect 78,31% din acţiunile Zentiva. În România funcţionează două entităţi juridice distincte, Sanofi-Aventis România şi Zentiva, ambele parte ale grupului Sanofi-Aventis.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

40 de nopţi albe
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
SHE LEADS - Gala Excelenţei în Business
rominsolv.ro
danescu.ro
asbis.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

22 Iul. 2026
Euro (EUR)Euro5.2389
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5931
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6521
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1407
Gram de aur (XAU)Gram de aur607.9948

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb