Alstom şi Schneider Electric au făcut o ofertă pentru preluarea Areva T&D, pentru 2,29 miliarde euro

F.A.
Companii #Energie / 7 decembrie 2009

Alstom şi Schneider Electric au prezentat o ofertă care maximizează valoarea Areva T&D, propunând achiziţia comună a acţiunilor Areva T&D pentru suma de 2,29 miliarde de euro, iar în prezent cele 2 companii au demarat negocieri exclusive cu Areva pentru achiziţia Areva T&D.

"Consiliul de supraveghere al Areva a anunţat în data de 30 noiembrie 2009 decizia de a demara negocieri exclusive cu Alstom şi Schneider Electric pentru preluarea activităţilor de transport şi distribuţie ale Areva (Areva T&D). Alstom şi Schneider Electric au prezentat o ofertă care maximizează valoarea Areva T&D, propunând achiziţia comună a acţiunilor Areva T&D pentru suma de 2,29 miliarde de euro. La data de 30 iunie 2009, datoriile nete al Areva T&D se cifrau la aproximativ 1,05 miliarde de euro. După încheierea tranzacţiei, Schneider Electric şi Alstom îşi propun să achiziţioneze acţiunile Areva T&D printr-un instrument de achiziţie comun, urmând ca activităţile să fie transferate progresiv către Schneider Electric şi Alstom", se arată într-un comunicat emis azi de Alstom, conform NewsIn.

De asemenea, Areva a decis să selecteze oferta pentru negocieri exclusive.

"Scopul acestor negocieri este de a finaliza contractul de cesiune care va necesita în final aprobarea Comisiei de Participaţii şi Transferuri, opinia reprezentanţilor angajaţilor şi acordul autorităţilor din domeniul concurenţei. Cei 2 parteneri au propus un proiect care maximizează valoarea companiei şi creează cele mai bune condiţii pentru dezvoltarea activităţilor Areva T&D, precum şi un angajament solid faţă de angajaţii Areva T&D", mai arată comunicatul companiei.

veolia.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

24 Dec. 2025
Euro (EUR)Euro5.0890
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3140
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4821
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8317
Gram de aur (XAU)Gram de aur622.5801

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
phoeniciahotels.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
phoeniciahotels.ro
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
Viva
metalshow-tib.ro
hiperambrozia.com
le-chateau.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb