"Continental" îşi extinde capacitatea de producţie în China

ALINA VASIESCU
Ziarul BURSA #Internaţional / 4 iunie 2015

Producătorul german de anvelope "Continental" AG, al doilea la nivel european, va investi peste 250 de milioane de euro (279,6 milioane de dolari) pentru extinderea capacităţii fabricii sale din Hefei, China.

În urma investiţiei, producţia anuală a unităţii va creşte la 14 milioane de anvelope auto până în 2019, de la 5 milioane în prezent. Totodată, producţia de cauciucuri pentru biciclete va ajunge la 13 milioane până în 2025, de la 2 milioane în prezent.

Extinderea uzinei va determina creşterea numărului locurilor de muncă din cadrul acesteia la 2.700, de la 1.150 în prezent, a declarat Nikolai Setzer, membru al board-ului "Continental".

Luna trecută, "Continental" şi-a îmbunătăţit estimările privind creşterea vânzărilor sale în 2015, pe fondul deprecierii euro şi al achiziţiilor recente. Anul acesta, vânzările companiei vor creşte cu 11%, la 38,5 miliarde de euro. Vânzările din Asia ar urma să reprezinte 30% din cifra de afaceri globală până în 2020, de la 20% în prezent. Numai în China, "Continental" va investi un miliard de euro în următorii cinci ani.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Teoria dobâzii
rominsolv.ro
eximbank.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

04 Mai. 2026
Euro (EUR)Euro5.1998
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4376
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6670
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0172
Gram de aur (XAU)Gram de aur653.2534

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
antreprenorinvremuritulburi.ro
targulnationalimobiliar.ro
carieraenergetica.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb