Cel mai mare producător de energie electrică din România, Hidroelectrica, a semnat cu o bancă pentru un nou credit, în valoare de 60 milioane euro, şi poartă negocieri avansate pentru alte 3 credite de 30, 70 şi 135 milioane euro, a declarat azi directorul general al companiei, Mihai David, informează NewsIn.
"Împrumutul a fost semnat ieri. Vom atrage în curând jumătate din sumă, iar în primul trimestru al anului viitor, restul de 30 milioane euro. De asemenea, cât de curând vom semna şi pentru celelalte 3 împrumuturi, de 30 milioane euro, 70 milioane euro şi creditul extern de 135 milioane euro", a declarat Mihai David, după semnarea pocesului verbal a celei de-a 80-a Comisii mixte româno-sârbe, pentru hidrocentrala de la Porţile de Fier.
Directorul general al companiei nu a putut spune despre ce bănci este vorba, pentru că este în negocieri cu alte bănci pentru restul banilor pe care vrea să-i împrumute (până la 300 milioane de euro).
De asemenea, Hidroelectrica a semnat recent alte 2 contracte pentru împrumuturi de circa 50 milioane euro, din care unul se ridică la 30 mil. euro, iar celălalt are o valoare de 80 mil. lei (peste 18,6 mil. euro - n.r.).























































