ÎN MARTIE 2021 Activele nete ale fondurilor de investiţii au crescut cu 2,2%

G.U.
Macroeconomie / 26 aprilie 2021

Activele nete ale fondurilor de investiţii au crescut cu 2,2%

Activele nete ale fondurilor deschise de investiţii locale au înregistrat o creştere de 2,2% în luna martie faţă de luna precedentă, situându-se la o valoare de aproximativ 21,13 miliarde de lei, potrivit unui raport al Autorităţii de Supraveghere Financiară (ASF), transmite Agerpres.

La finalul lunii martie 2021, activele nete ale ale tuturor categoriilor de fonduri deschise de investiţii au înregistrat creşteri faţă de luna anterioară, conform datelor publicate de Asociaţiei Administratorilor de Fonduri (AAF), citate în raport.

Totodată, în luna martie 2021, fondurile deschise de obligaţiuni şi instrumente cu venit fix deţin cea mai mare pondere în total active nete aferente fondurilor deschise de investiţii (circa 68%), iar categoria 'alte fonduri' deţine o cotă de piaţă de aproximativ 19%.

Pe de altă parte, fondurile locale de investiţii au înregistrat, în luna martie 2021, subscrieri în valoare de aproximativ 811 milioane de lei, în timp ce valoarea răscumpărărilor s-a situat la un nivel de circa 624 milioane de lei. Astfel, în luna martie 2021, valoarea cumulată a intrărilor nete ale fondurilor deschise de investiţii din România a fost de circa 187 milioane de lei.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“

Ziarul BURSA

01 iunie
Conferinţa BURSA “FORUMUL INVESTITORILOR - 2026”
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

29 Mai. 2026
Euro (EUR)Euro5.2489
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5099
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.7535
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0503
Gram de aur (XAU)Gram de aur658.0414

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
explorebucharest.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb