Internaţional

14 mai 2017
Palatul Élysee (Sursa foto: Wikipedia)

Emmanuel Macron, proclamat preşedinte al Republicii franceze

A.C.Internaţional / 14 mai 2017

Actualizare 19:17 Macron promite la învestire să restaureze "încrederea" şi să "refondeze" UE

Emmanuel Macron a promis încă de la învestire, duminică, să le redea francezilor "încrederea" şi să "refondeze" Uniunea Europeană, înainte să onoreze o agendă încărcată - vizitarea militarilor răniţi, iar apoi, luni, numirea unui premier şi o vizită la Berlin, relatează AFP.

Actualizare 16:00 Hollande îşi apără preşedinţia într-o serie de mesaje postate pe Twitter

Actualizare 15:32 Macron aduce un omagiu soldatului necunoscut sub Arcul de Triumf

Actualizare 15:00 Valls îl atacă pe Macron în ziua învestirii şi-l acuză

Actualizare 14:35 Macron, în discursul de învestire: "Nu voi ceda nimic din angajamentele pe care mi le-am luat în faţa francezilor"

Actualizare 12:57

Actualizare 12:33 Cuplul Macron se va instala la Élysee

Actualizare 11:50 Alexis Kohler, numit secretar general al Palatului Elysee

---------

Noul preşedinte Emmanuel Macron a fost primit de către preşedintele în exerciţiu François Hollande la Élysee, scrie Le Figaro.

Boris Johnson (Sursa foto: Wikipedia)

BORIS JOHNSON: "Dacă UE insistă cu cererile «absurde» privind factura Brexitului, Marea Britanie nu va plăti nimic"

Andreea StoicaInternaţional / 14 mai 2017

Mai degrabă Uniunea Europeană este cea care în urma Brexitului ar trebui să dea bani Marii Britanii şi nu invers, a declarat ministrul britanic de externe, Boris Johnson, într-un interviu publicat sâmbătă de cotidianul The Daily Telegraph şi preluat de AFP, el acuzând oficialii europeni că apelează le "tehnici brutale de negociere" şi formulează cereri financiare "absurde", iar dacă vor continua în acest mod atunci Londra s-ar putea retrage de la negocierile cu UE şi nu va plăti nimic.

Statele UE aprobă reformarea modului în care sunt testate vehiculele

Statele UE aprobă reformarea modului în care sunt testate vehiculele

. Internaţional / 14 mai 2017

Statele Uniunii Europene (UE) au fost de acord cu noile propuneri de reglementare a modului în care sunt testate şi autorizate autovehiculele, în pofida opoziţiei Germaniei, au declarat, pentru Reuters, surse din UE, în ideea evitării repetării scandalului Volkswagen (Dieselgate), se arată într-un document intern al UE, consultat de Reuters.

AnuntBursa.ro
ConstructiiBursa.ro
Evenimentele BURSA
Suplimentele BURSA
Coreea de Nord, un nou tir de rachetă balistică

Coreea de Nord, un nou tir de rachetă balistică

A.C.Internaţional / 14 mai 2017

Coreea de Nord a procedat astăzi la un tir de rachetă balistică, primul după alegerea noului preşedinte sud-coreean, a dezvăluit armata sud-coreeană într-un comunicat, fără să precizeze despre ce tip de rachetă este vorba, relatează AFP.

MACRO NEWSLETTER 11 Mai 2017

MACRO NEWSLETTER 11 Mai 2017

Ziarul BURSA #Internaţional / 11 mai 2017

Producţia industrială din Olanda a scăzut cu o rată anuală de 2,2% în martie 2017, după o creştere de 3,5% în luna precedentă, pe fondul unei scăderi lunare de 1,5%, după un declin de 0,6% în luna anterioară.

<< mai multe ştiri >>
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

30 Ian. 2026
Euro (EUR)Euro5.0961
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.2742
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5598
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8755
Gram de aur (XAU)Gram de aur699.3181

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
ccib.ro
disb.ro
tophotelawards.ro
metalshow-tib.ro
solarenergy-expo.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo