Nokia a ales Bulgaria centrul operaţiunilor sale din Balcani

F. A.
Companii #Telecomunicaţii / 14 octombrie 2009

Grupul finlandez Nokia, cel mai mare producător mondial de telefoane mobile, va supraveghea dintr-un centrul regional din Bulgaria operaţiunile sale din zona Balcanilor, a anunţat azi Greig Williams, ales recent şeful diviziei Nokia Alps South East Europe, informează Novinite.

Bulgaria va deveni centrul regional pentru afacerile Nokia din Macedonia, Serbia, Muntenegru, Albania, Kosovo şi Bulgaria.

"Este o oportunitate deosebită pentru Bulgaria", a apreciat Greig Williams. El a estimat că, până în 2010, în Bulgaria şi în întreaga lume, numărul celor care utilizează Internetul cu ajutorul telefoniei mobile va fi mai mare decât al celor care utilizează Internetul folosind computerele până în 2010. "Aceasta va deschide o întreagă piaţă nouă pentru noi", a adăugat oficialul Nokia.

În perioada aprilie - iunie 2009, Nokia a înregistrat un profit net de 380 milioane de euro, în scădere cu 66 de procente faţă de 1,1 miliarde euro în perioada similară a anului trecut. Cifra de afaceri a scăzut şi ea cu 25 de procente, până la 9,91 miliarde euro.

Harta noii economii fragmentate
rominsolv.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

18 Feb. 2026
Euro (EUR)Euro5.0941
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3046
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5765
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8422
Gram de aur (XAU)Gram de aur679.8250

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
oaer.ro
greenppa.ro
disb.ro
tophotelawards.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb