OPEC va menţine cotele de producţie şi preţul barilulului la 60 de dolari

F. A.
Materii Prime / 26 mai 2009

Reprezentanţii Organizaţiei ţărilor exportatoare de petrol (OPEC) vor menţine probabil la acelaşi nivel cotele de producţie, la reuniunea de joi de la Viena, iar barilul de petrol la preţul de 60 de dolari, în aşteptarea unei creşteri treptate a preţurilor, informează AFP.

Conform ministrului algerian al Petrolului şi Minelor, Chakib Khelil, se pare că statele membre OPEC, care furnizează 40% din petrolul mondial, vor ajunge la un consens în ceea ce priveşte menţinerea producţiei.

Confruntat cu o scădere vertiginoasă a preţurilor şi a cererii, OPEC a redus de trei ori oferta la finalul anului 2008, retrăgând în total 4,2 milioane de barili pe zi. Din decembrie 2008, obiectivul global al producţiei OPEC este fixat la 24,84 milioane de barili pe zi.

În condiţiile apariţiei semnelor unei reveniri la creştere economică în Statele Unite, aceste eforturi au permis o majorare treptată a preţurilor, până la 60 de dolari pe baril.

"Menţinerea status quo-ului, în condiţiile creşterii preţurilor, este o soluţie înţeleaptă. De ce să întrerupem ciclul de creştere care se prefigurează?", a estimat ministrul algerian.

OPEC contează pe o reluare a creşterii economice pentru a aduce barilul la preţul de 75 de dolari, un obiectiv confirmat azi de către regele Abdallah al Arabiei Saudite, prima ţară exportatoare de petrol.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Teoria dobâzii
Conferinţa BURSA “Piaţa financiar-bancară”
eximbank.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

24 Apr. 2026
Euro (EUR)Euro5.0928
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3580
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5375
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8747
Gram de aur (XAU)Gram de aur656.3566

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
boromir.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
antreprenorinvremuritulburi.ro
targulnationalimobiliar.ro
carieraenergetica.ro
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb