Euro a crescut, ieri, faţă de leu, cu 1,31 bani, Banca Naţională a României (BNR) afişând un curs de referinţă de 4,5194 lei/euro.
Schimburile dintre băncile comerciale au avut loc între un minim de 4,514 lei/euro şi un maxim de 4,524 lei/euro, ne-au declarat surse bancare.
Volumele înregistrate în şedinţa interbancară de ieri au fost "medii", au precizat aceleaşi surse.
Pe piaţa secundară a titlurilor de stat, randamentele obligaţiunilor cu scadenţă la 5 şi la 7 ani au coborât cu 1 punct de bază faţă de şedinţa anterioară, în timp ce randamentele obligaţiunilor cu scadenţă la 3 ani au scăzut cu 4 puncte de bază.
Pe pieţele externe, ieri în jurul orei 17:00, un euro era tranzacţionat la 1,1196 dolari, în depreciere cu 0,25% faţă de închiderea precedentă, potrivit datelor Bloomberg. Tranzacţiile pe euro/dolar au avut loc ieri, până la acea oră, între un minim de 1,1189 dolari şi un maxim de 1,1241 dolari.
Dolarul american a urcat în raport cu leul, comparativ cu şedinţa precedentă, cu 1,49 bani, fiind cotat la 4,031 lei.
Cursul pentru francul elveţian anunţat de BNR s-a apreciat la 4,0702 lei, de la 4,055 lei, valoare anunţată anterior.
Gramul de aur a fost cotat la 162,1593 lei, în scădere comparativ cu valoarea stabilită în şedinţa precedentă, de 162,2412 lei.
 English
English


























 Euro
Euro Dolar SUA
Dolar SUA Franc elveţian
Franc elveţian Liră sterlină
Liră sterlină Gram de aur
Gram de aur























