S-au terminat stocurile de orz

Mădălina Naumencu
Ziarul BURSA #Materii Prime / 2 mai 2006

Pe piaţa internă stocurile de orz s-au terminat. "În această perioadă, nu se mai cumpără şi nu se mai vinde orz, pentru că nu mai sînt stocuri", ne-a declarat domnul Andrei Solomon, directorul adjunct al "Glencore Protein" România. Domnia sa ne-a mai declarat că mai sînt cîteva depozite de orz în ţară, dar acestea nu sînt reprezentative.

Preţul mediu al orzului care se mai comercializează încă pe piaţă a avut în ultima perioadă o valoare cuprinsă între 0,25 şi 0,27 RON/kilogram.

Conform statisticilor Ministerului Agriculturii, Pădurilor şi Dezvoltării Rurale, ţara noastră a importat în lunile ianuarie - februarie ale acestui an o cantitate de 5,2 mii tone de orz cu o valoare de 0,6 milioane euro şi a exportat o cantitate de 29,9 mii tone de orz, cu o valoare de 3,3 milioane de euro. Exportul de orz deţine o pondere de 3,6% din valoarea totală a exportului de produse agroalimentare, care a fost de 92,7 milioane euro.

În structura deficitului comercial, în primele două luni ale anului 2006, soldul balanţei comerciale la orz este pozitiv.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Harta noii economii fragmentate

PREŢUL SĂNĂTĂŢII

Conferinţa BURSA “Codul Insolvenţei”
rominsolv.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

30 Mar. 2026
Euro (EUR)Euro5.0989
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4354
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5483
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8719
Gram de aur (XAU)Gram de aur646.3493

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
*reclama uniprest_2026.jpg*}
uniprest.ro
targulnationalimobiliar.ro
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb