SUPLIMENT TABAC 9,6% - nivelul contrabandei cu tutun, în septembrie

Ziarul BURSA #Companii #Contrabanda / 24 octombrie

9,6% - nivelul contrabandei cu tutun, în septembrie

9,6% - nivelul contrabandei cu tutun, în septembrie

După o majorare abruptă în iulie, care a dus contrabanda la un record al ultimilor cinci ani, în luna septembrie piaţa neagră a tutunului a scăzut până la 9,6%, potrivit studiului Novel Research.

35,2% din piaţa ilegală de profil provine din Bulgaria, în creştere cu 0,6 puncte procentuale. Următorul segment care alimentează piaţa neagră a tutunului - cu 26,3%, în scădere cu 2,2 puncte procentuale - este reprezentat de duty-free. Din Moldova intră în ţară 18,4% din ţigările de contrabandă, segment care a crescut cu 2,5 p.p.. Ţigaretele de tip cheap whites reprezintă 11,3% din totalul celor tranzacţionate ilegal, în creştere cu 2,2 p.p., restul de 2%, respectiv 6,8% fiind produse de provenienţă necunoscută (minus 1,3 p.p.) şi din alte surse de provenienţă (minus 0,7 p.p.).

9,6% - nivelul contrabandei cu tutun, în septembrie

Zona cea mai afectată de contrabanda cu ţigări este sudul ţării (16,2%, în creştere cu 5,1% p.p.), urmată de cea de nord-est (13,1%, în scădere cu 4,3 p.p.), vest (10,1%, în scădere cu 5,1 p.p.), sud-vest (10%, în scădere cu 8,5 p.p), nord-vest (8,8%, în creştere cu 2,2 p.p.), sud-est (7,8%, în scădere cu 2,9 p.p.), zonele Bucureşti-Ilfov şi centru fiind afectate de comerţul ilegal în proporţie de 6,4% (în scădere cu 3,6 p.p.), respectiv 1% (în scădere cu 4,6 p.p.).

Opinia Cititorului ( 1 )

  1. Contrabanda din Ucraina,nu se pune,

    sunt aliati strategici si mari prieteni a minoritatii romane din Zelenskiland. 

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

23 Dec. 2025
Euro (EUR)Euro5.0908
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3146
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4784
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8301
Gram de aur (XAU)Gram de aur622.2291

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
phoeniciahotels.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
phoeniciahotels.ro
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
Viva
metalshow-tib.ro
hiperambrozia.com
le-chateau.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb