Acţionarii "Enron", despăgubiţi cu 2 miliarde de dolari de "Citigroup"

Alina Vasiescu
Ziarul BURSA #Internaţional / 13 iunie 2005

"Citigroup" Inc. SUA, cel mai mare furnizor mondial de servicii financiare, a acceptat să plătească 2 miliarde de dolari (1,63 miliarde de euro) ca să rezolve pe cale amiabilă procesul intentat de deţinătorii de acţiuni "Enron". Este vorba despre o plîngere colectivă ce a fost depusă la un tribunal federal din Houston (Texas). În această plîngere mai mulţi deţinători de acţiuni şi obligaţiuni "Enron" au acuzat "Citigroup" de implicare în falimentul gigantului din domeniul energiei.

"Citigroup" va despăgubi cu cele două miliarde de dolari toţi investitorii care au cumpărat acţiuni şi obligaţiuni emise de "Enron" şi de filialele acesteia, între 9 septembrie 1997 şi 2 decembrie 2001, data declarării oficiale a falimentului companiei. Conducerea "Citigroup" a precizat că rezervele băncii sînt suficiente ca să acopere aceste despăgubiri.

Amintim că "Citigroup" a plătit, anul trecut, 2,65 miliarde de dolari - despăgubiri pentru investitorii "WorldCom", alt faliment celebru din SUA.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

rominsolv.ro
Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

16 Oct. 2025
Euro (EUR)Euro5.0884
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3642
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4799
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8646
Gram de aur (XAU)Gram de aur593.6640

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
immromania.eu
world-nuclear-exhibition.com
romexpo.ro
romexpo.ro
targuldeturism.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb