Iranul şi Statele Unite au convenit asupra unei "linii de comunicare" pentru securizarea tranzitului în strâmtoarea strategică Ormuz, au anunţat luni mediatorii negocierilor din Elveţia, notează AFP.
"A fost creată o linie de comunicare între părţi (...) pentru a evita incidentele şi problemele de comunicare, cu scopul de a asigura o trecere sigură pentru navele comerciale în strâmtoarea Ormuz", au explicat într-un comunicat mediatorii pakistanezi şi qatarieni, conform sursei.





















































1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 22.06.2026, 08:54)
daca e liber sa treaca toata lumea ce nevoie mai este de "coordonare" ?