SUA au anunţat luni începerea unei revizuiri a prezenţei lor militare în Europa, după declaraţii în acest sens ale şefului Pentagonului, Pete Hegseth, din iunie, la o reuniune a miniştrilor apărării din NATO, informează AFP.
„Aşa cum a subliniat secretarul (apărării, Pete Hegseth - n.r.) la acea vreme, aceasta va fi o revizuire autentică, menită să asigure că NATO se îndreaptă rapid şi ireversibil către o Europă care îşi asumă responsabilitatea principală pentru apărarea sa convenţională”, a explicat numărul doi de la Pentagon, Elbridge Colby, pe platforma X, potrivit AFP.
„Rezultatul acestei revizuiri va fi o accelerare a tranziţiei NATO către o alianţă mai puternică, mai echitabilă şi mai sustenabilă”, a adăugat el, conform AFP.
Statele Unite au criticat aspru ţările europene care au refuzat să permită forţelor americane să utilizeze bazele NATO de pe teritoriul lor în timpul războiului împotriva Iranului, relatează AFP.
Pete Hegseth ameninţase, de asemenea, alianţa atlantică cu o reducere a contribuţiei americane la bugetul NATO dacă anumite state refuză să îşi onoreze angajamentele asumate anul trecut la summitul NATO de la Haga, transmite AFP.
Atunci, aliaţii s-au angajat să aloce cel puţin 5% din Produsul lor Intern Brut (PIB) cheltuielilor de securitate până în 2035, din care 3,5% pentru cheltuieli strict militare, potrivit AFP.


















































1. fără titlu
(mesaj trimis de esop în data de 28.07.2026, 09:18)
Asta nu inseamna decit un sigur lucru .Franta si Germania sunt deja pregatite sa asigure transferul .Au avut timp destul in cei 36 de ani de dupa caderea URSS.Cine crede ca Europa a stat cu degetul in gura fara sa isi faca un plan se inseala .Dealtfel Macron ne-a si spus subtil .Franta cu ideile si Germania cu banii .