CE aprobă evaluarea preliminară a celei de-a treia cereri de plată în cadrul MRR

A.B.
Internaţional / 25 martie

CE aprobă evaluarea preliminară a celei de-a treia cereri de plată în cadrul MRR

Comisia Europeană a emis o evaluare preliminară pozitivă pentru cea de-a treia cerere de plată a României, în valoare de 2 miliarde de euro, din cadrul Mecanismului de Redresare şi Rezilienţă (MRR), potrivit unui comunicat oficial. Din cele 74 de jaloane şi ţinte evaluate, 68 au fost considerate îndeplinite, iar unul dintre jaloanele-cheie vizează reducerea regimului fiscal special pentru microîntreprinderi.

Totuşi, Comisia a constatat că şase jaloane rămân neîndeplinite, inclusiv cel privind cadrul legislativ pentru reducerea cheltuielilor cu pensiile speciale, investiţiile în infrastructura feroviară şi transportul subteran din Bucureşti şi Cluj-Napoca, reformele pentru managementul bazat pe performanţă în domeniul transporturilor şi îmbunătăţirea guvernanţei corporative a companiilor energetice de stat. În acest context, a fost activată procedura de suspendare a plăţilor, oferind României un termen de şase luni pentru îndeplinirea acestor jaloane, dar plăţile pentru obiectivele deja atinse vor continua.

Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Marcel Boloş, a declarat că evaluarea pozitivă reprezintă un pas important în direcţia deblocării tranşei III de finanţare din PNRR, potrivit Agerpres. "Este rezultatul unei colaborări eficiente între echipa noastră şi experţii Comisiei Europene. Am depus eforturi semnificative pentru a accelera implementarea PNRR şi pentru a asigura un flux constant de resurse pentru reformele şi investiţiile asumate de Guvern," a spus Boloş.

În acelaşi timp, ministrul a subliniat că România riscă pierderea unei sume semnificative din cauza jaloanelor neîndeplinite, cum ar fi cele legate de pensiile speciale, iar deciziile Curţii Constituţionale vor influenţa progresul acestora.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
eximbank.ro
arsc.ro
fngcimm.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

21 Mai. 2025
Euro (EUR)Euro5.0730
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4781
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4280
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0028
Gram de aur (XAU)Gram de aur476.6088

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
aicps.ro
tibco.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
energyexpo.ro
ccib.ro
antiquemarket.ro
thediplomat.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb