Amenzi de 52 milioane lei aplicate de Consiliul Concurenţei unor companii din piaţa zahărului

T.B.
Companii / 3 - 4 august

Amenzi de 52 milioane lei aplicate de Consiliul Concurenţei unor companii din piaţa zahărului

Actualizare - „În urma comunicatului emis de Consiliul Concurenţei privind investigaţia referitoare la piaţa zahărului, Lucsor Impex SRL respinge ferm acuzaţiile formulate de către autoritate.

Considerăm că acuzaţiile sunt foarte grave, însă nu sunt susţinute de probe care să demonstreze existenţa unei înţelegeri anticoncurenţiale sau a unei coordonări a politicii comerciale.

Pe întreaga perioadă analizată, Lucsor a acţionat ca distribuitor independent şi nu ca un producător, a oferit clienţilor săi produse la preţuri competitive şi a concurat activ pe piaţă. Relaţia comercială cu Agrana a fost una verticală, de tip producător-distribuitor, iar stabilirea unui preţ de achiziţie nu poate fi confundată cu stabilirea preţurilor de revânzare către clienţi.

Recunoaşterea formulată de Agrana, realizată din motive financiare, potrivit declaraţiilor din cadrul audierilor, nu poate constitui o probă credibilă împotriva Lucsor. De asemenea, analiza autorităţii nu reflectă pe deplin efectele OUG nr. 67/2023, care a plafonat adaosul comercial pentru produse alimentare de bază, inclusiv zahărul, începând cu iulie 2023 până la finalul anului 2026.

Lucsor va contesta decizia în faţa instanţelor competente şi îşi reafirmă angajamentul ferm faţă de respectarea regulilor de concurenţă şi faţă de un comportament comercial corect şi responsabil”, transmite conducerea companiei, într-un răspuns remis redacţiei.

---

Consiliul Concurenţei a sancţionat Agrana Sales & Marketing GmbH, Agrana România SRL şi Lucsor Impex SRL cu amenzi în valoare totală de 52,09 milioane lei (aproximativ 10,22 milioane euro) pentru o înţelegere anticoncurenţială pe piaţa zahărului din România, potrivit unui comunicat de presă remis redacţiei.

Amenzile au fost aplicate astfel, conform autorităţii de concurenţă:

Agrana Sales & Marketing GmbH şi Agrana România SRL (care formează o singură unitate economică): 42,18 milioane lei

Lucsor Impex SRL: 9,91 milioane lei.

În urma investigaţiei, autoritatea de concurenţă a constatat că aceste companii au decis fixarea preţurilor de vânzare a zahărului pe piaţa românească, potrivit Consiliului Concurenţei.

Practic, companiile au stabilit valoarea fiecărui element care ar intra în componenţa preţului de vânzare al produselor Lucsor Impex, inclusiv marja comercială, componentă care ar trebui să fie stabilită independent, arată instituţia.

În acest fel, preţul de vânzare al produselor Lucsor Impex către proprii clienţi urma acelaşi trend cu preţul de vânzare practicat de Agrana, potrivit comunicatului.

Înţelegerea a avut ca scop creşterea sau, cel puţin, menţinerea preţului zahărului din România peste nivelul preţului care s-ar fi determinat în condiţii normale de concurenţă, transmite Consiliul Concurenţei.

Agrana Sales & Marketing GmbH şi Agrana România SRL au recunoscut încălcarea Legii Concurenţei şi, în consecinţă, au beneficiat de o reducere a amenzii, potrivit autorităţii.

În ceea ce priveşte societatea Pfeifer & Langen Romania SRL, investigaţia a fost închisă întrucât aceasta nu a condus la descoperirea unor dovezi suficiente privind încălcarea legii, care să justifice impunerea de măsuri sau sancţiuni de către Consiliul Concurenţei.

Legea concurenţei interzice orice înţelegeri între companii şi practici concertate care împiedică, restrâng sau denaturează concurenţa pe piaţa românească, în special cele care stabilesc, direct sau indirect, preţuri de cumpărare ori de vânzare sau orice alte condiţii de tranzacţionare, potrivit Consiliului Concurenţei.

Deciziile Consiliului Concurenţei sunt executorii, iar amenzile aplicate reprezintă venituri la bugetul de stat. Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) pune în aplicare decizia de sancţionare a autorităţii de concurenţă şi execută amenzile, informează instituţia.

Decizia Consiliului Concurenţei va fi publicată pe pagina web a instituţiei, după eliminarea informaţiilor confidenţiale.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comandă “Constituţia Libertăţii „E” “Citeste “Constituţia Libertăţii „E” “Read SUPPLEMENT BURSA THE CONSTITUTION OF LIBERTY „E” “
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

21 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2581
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4926
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6230
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1369
Gram de aur (XAU)Gram de aur661.7120

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb