Preşedinta interimară a Venezuelei, Delcy Rodriguez, a declarat miercuri că i-a cerut regelui Carol al III-lea să elibereze aproximativ 30 de tone de aur venezuelean îngheţat în temeiul sancţiunilor britanice, astfel încât acesta să poată fi folosit pentru reconstrucţia după cutremur, informează Inquirer.net.
„Am decis să trimit o scrisoare regelui Angliei pentru a elibera aurul deţinut la Banca Angliei. Acest aur aparţine poporului nostru. Avem nevoie de acest aur pentru a face faţă consecinţelor cutremurului”, a declarat ea la televiziunea de stat, potrivit sursei citate.
Cele două cutremure de luna trecută din Venezuela au ucis cel puţin 3.800 de oameni, au distrus zeci de clădiri rezidenţiale şi au lăsat alte mii de persoane fără adăpost sau dispărute într-unul dintre cele mai mari dezastre cutremure din America Latină, transmite sursa menţionată.




















































1. Regele ch arles the III
(mesaj trimis de anonim în data de 09.07.2026, 10:09)
Decat ca poate e o aluzie la alt Carol al doilea !
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 09.07.2026, 10:12)
pare o scrisoare nigeriană. trimitem către toți regi carol, morți sau vii.
3. pt prostii flotei
(mesaj trimis de XXX în data de 09.07.2026, 10:23)
Toate astea se intampla ca sa inteleaga si tfl-istii retardati ce risc iti asumi cand depui aurul in Anglia, pentru ca lighioanele astea tradatoare ne-au omorat cu... " ce bine e!", "ce plus de credibilitate am dobandit!" E asa ca nici acum nu pricepeti mai nimic?
3.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 3)
(mesaj trimis de anonim în data de 09.07.2026, 10:35)
Avem incredere deplina in destepti ca tine.
3.2. prostul fudul (răspuns la opinia nr. 3.1)
(mesaj trimis de XXX în data de 09.07.2026, 10:57)
Ideea e ca... simti ca ai fi retardat, nu? Eu nu aveam cum sa te vizez pe tine, din moment ce nu te cunosc. M-am bazat pe sinceritatea ta si se pare ca te-am nimerit la fix.
4. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 09.07.2026, 10:32)
Concluzia, in perioade de criza se vinde aur, vezi si cazul Turciei, a vandut aur pt a lua petrol, si suntem in perioade de crize.