Irinel Ionel Scrioşteanu: „A fost montată ultima grindă pe Autostrada A0”

A.M.
Strategia dezvoltarii României / 6 august, 09:15

Irinel Ionel Scrioşteanu: „A fost montată ultima grindă pe Autostrada A0”

Secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Irinel Ionel Scrioşteanu, a anunţat că lucrările pe Autostrada Bucureştiului A0 au atins o etapă decisivă prin montarea ultimei grinzi din cele aproximativ 5.000 necesare, conform unei postări publicate pe pagina oficială de Facebook a demnitarului.

„Ultima grindă este montată pe deschiderea centrală a pasajului peste DN7 aferent lotului 1 A0 nord. În total pe acest pasaj au fost montate 232 de grinzi iar pe tot lotul 581”, a declarat Irinel Ionel Scrioşteanu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor.

Demnitarul a prezentat cifrele exacte ale sectorului sudic de 50 de kilometri: Lotul 1 însumează 649 de grinzi, Lotul 2 conţine 811 grinzi, iar Lotul 3 înregistrează 1.050 de grinzi, conform datelor furnizate.

„În 2020 nu aveam nici măcar un şantier pe A0 iar atunci când am spus prima dată ca vreau să construim tot inelul de autostradă în următorii ani mulţi spuneau ca nici măcar nu o să începem iar majoritatea spuneau ca nu o să finalizăm nici în următorii 20-30 de ani, o parte chiar au înjurat iar foarte puţini au crezut”, a spus Irinel Ionel Scrioşteanu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor.

Oficialul a menţionat că sectorul nordic de 52 de kilometri include cel mai lung pod de pe traseu, de 1,3 kilometri peste lacul Cernica, întreaga autostradă de 102 kilometri cuprinzând 67 de poduri şi pasaje, transmite sursa citată.

Opinia Cititorului ( 2 )

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

  1. a fost montata ultima grinda din cele 5000 necesare, adică s-au pus ultimele 232 din cele 581 care s-au făcut acum. secretarii ăștia de stat sunt toți în vacanta și sunt beți? sau are concurs cu Horatiu von Drula pentru cine aburește mai tare de 5000 euro?

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

    1. Uite ce am înteles eu: 232 de grinzi s-au pus doar la pasajul ăsta peste DN7. 581 de grinzi sunt în total pe tot Lotul 1 Nord (unde intră și pasajul cu DN7, plus alte poduri). 2.509 de grinzi sunt doar pe cele 3 loturi din Sud. 5.000 de grinzi e suma pe toți cei 102 km de autostradă (Nord + Sud, peste 67 de poduri și pasaje).

      Deci da, grinda montată azi a fost ultima din cele 232 de la pasajul DN7, dar a fost și ultima din tot proiectul de 5.000 de pe A0. 

      Acord

      Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

05 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2489
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5480
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6210
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1244
Gram de aur (XAU)Gram de aur607.9521

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb