MARIUS BUDĂI:  "Suntem cu plata la zi pentru compensarea preţurilor energiei către furnizori"

G.D.
Politică / 26 august 2022

"Suntem cu plata la zi pentru compensarea preţurilor energiei către furnizori"

Ministrul Muncii, Marius Budăi, afirmă că ministerul pe care îl conduce a achitat furnizorilor de energie toate facturile aferente compensărilor pentru perioada noiembrie 2021-martie 2022. "Ne dorim să venim cu o altă formulă de compensare, nu o compensare a unor profituri exorbitante", adaugă el, relatează News.ro.

"Ce ţine de Ministerul Muncii, şi anume plata compensării preţurilor la energie către furnizori şi către toţi cei care livrează energie electrică şi gaze naturale către populaţie, suntem cu plata la zi pentru perioada noiembrie 2021-martie 2022. Nu avem niciun impas. Le mulţumesc colegilor mei, am avut un efort mare de făcut", a afirmat ministrul Muncii, ieri seară, la Antena 3.

Marius Budăi a subliniat că PSD susţine o nouă formulă privind compensarea facturilor la energie.

"Ne dorim să venim cu o altă formulă de compensare, nu o compensare a unor profituri exorbitante. Am spus foarte clar că ne dorim noi, PSD, în coaliţie să discutăm (...) că ne dorim să venim şi cu reglementare, specialiştii vor stabili formula cea mai corectă", a adăugat ministrul Muncii.

Opinia Cititorului ( 5 )

  1. a ajuns soferul sa ne invete economie, unde ne indreptam?

    1. Stai linistit ca mai e atat de vandut si furat in Romania sa ajunga generatii de-a randul.

      Grecii cand erau in buda le-au venit nemtii sa mai vanda din insule. La noi vand astia bucurosi Carpatii a 2-a zi sa mai poata continua cu treaba. 

      Romania e o afacere! 

    Profiturile exorbitante sunt ale statului, nu ale furnizorilor.

    1. Profiturile exorbitante sunt ale acționarilor. Aa, că e și statul acționar pe acolo, e altă treabă.

      În mod cert FP cu 20% din Hidroelectrica, OMV cu 70% din Petrom trag sforile prin ambasade ca plafonarea prețului să nu fie aplicată la producător. 

    Au crescut taxele si impozitele ca sa mareasca azi sal la stat ...

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Conferinţa BURSA “FORUMUL INVESTITORILOR - 2026”
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

03 Iun. 2026
Euro (EUR)Euro5.2592
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5281
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.7371
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0899
Gram de aur (XAU)Gram de aur647.5312

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
explorebucharest.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb