Nawaf Salam a demisionat din funcţia de preşedinte al CIJ

A.B.
Internaţional / 14 ianuarie, 21:34

Sursa foto: X

Sursa foto: X

Nawaf Salam, noul prim-ministru libanez, a demisionat din funcţia de preşedinte al Curţii Internaţionale de Justiţie (CIJ), cu efect imediat, a anunţat marţi cel mai important tribunal al ONU, relatează AFP.

'Domnul judecător Nawaf Salam, preşedinte al Curţii Internaţionale de Justiţie, şi-a dat demisia din funcţia de membru al Curţii începând cu această zi, 14 ianuarie 2025', se arată într-un comunicat al instanţei.

'Mandatul său de membru şi preşedinte al Curţii urma să expire pe 5 februarie 2027', a adăugat CIJ, cu sediul la Haga.

Nawaf Salam, un judecător din Beirut în vârstă de 71 de ani, a fost numit luni prim-ministru al Libanului, scrie AFP.

El a devenit membru al CIJ la 6 februarie 2018 şi a fost ales preşedintele acesteia la 6 februarie 2024. Anterior, Nawaf Salam a fost din iulie 2007 până în decembrie 2017 ambasador şi reprezentant permanent al Libanului la ONU în New York, a indicat CIJ.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

04 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0600
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.2961
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4155
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8673
Gram de aur (XAU)Gram de aur460.7924

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
letapeseries.com
ccib.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb