Oficialii de la compania americană General Motors Corp şi filiala sa germană Opel au anunţat că vor furniza guvernului german mai multe informaţii referitoare la planurile de restructurare la Opel pentru a obţine ajutor financiar guvernamental, transmite AP.
După o întâlnire între reprezentanţii GM, Opel şi ai executivului german, companiile auto au fost rugate să furnizeze mai multe informaţii referitoare la planurile de a face viabilă afacerea Opel.
"Am avut o conversaţie deschisă, constructivă cu conducerea General Motors. Guvernul federal va analiza toate recomandările care vor veni în continuare", a declarat Karl-Theodor zu Guttenberg, ministrul german al Economiei.
Opel speră să obţină un împrumut în valoare de cel puţin trei miliarde euro (3,8 miliarde dolari) de la guvernul german şi mai multă independenţă faţă de compania mamă General Motors.