Prim-ministrul britanic Keir Starmer a anunţat luni că demisionează din funcţiile de lider al Partidului Laburist şi de şef al guvernului, angajându-se să asigure un transfer ordonat al puterii, potrivit Reuters.
Noul lider laburist va trebui instalat până la revenirea parlamentului în sesiune în luna septembrie, transmite agenţia citată.
Anunţul vine la mai puţin de doi ani după victoria electorală a laburiştilor, care promitea să pună capăt instabilităţii din politica britanică, potrivit Reuters.
Luni, Starmer a declarat că va susţine pe oricine îi va succeda la conducerea partidului şi a guvernului, conform Reuters.
Presiunea asupra sa a crescut în ultimele luni, intensificându-se recent după victoria lui Andy Burnham în faţa candidatului Reform UK, Robert Kenyon, ceea ce i-ar permite să intre în cursa pentru conducerea Partidului Laburist şi pentru funcţia de prim-ministru, relatează Reuters.




















































Opinia Cititorului