Romgaz a încheiat o tranzacţie de peste 76,5 milioane lei cu Transgaz pentru furnizarea de gaze

Ziarul BURSA #Piaţa de Capital / 21 septembrie 2016

Romgaz a încheiat o tranzacţie de peste 76,5 milioane lei cu Transgaz privind furnizarea de gaze naturale destinate consumului tehnologic, se arată într-un document publicat pe site-ul Bursei de Valori Bucureşti (BVB).

Plata se va face în termen de 30 de zile de la data emiterii facturii, având ca perioadă de livrare 16 septembrie 2016 - 1 octombrie 2017.

"Contractul nr. 13045 /16.09.2016 este încheiat în urma tranzacţiei din data de 14.09.2016 (vânzare gaze) pe piaţa centralizată de gaze naturale administrată de Societatea Bursa Română de Mărfuri SA. Ambele părţi vor constitui garanţii de bună execuţie pentru 10% din valoarea contractului fără TVA (6.379.137 lei) în termen de 10 zile de la încheierea contractului", se arată în document.

Societatea Naţională de Gaze Naturale Romgaz a încheiat primul semestru al acestui an cu un profit net de 615,3 milioane de lei, în scădere cu 19,74% faţă de cel înregistrat în perioada similară a anului trecut, de 766,6 milioane lei, conform datelor financiare remise Bursei de Valori Bucureşti.

Cifra de afaceri s-a diminuat cu 17,23%, ajungând la 1,85 miliarde de lei, în timp ce veniturile s-au redus cu 14,76%, la 1,91 miliarde de lei şi cheltuielile cu 10,37%, la 1,155 miliarde de lei.

Potrivit reprezentanţilor companiei, evoluţia reflectă vremea călduroasă înregistrată, scăderea cererii de gaze în sectoare cheie, în special din partea sectorului producerii de îngrăşăminte chimice, a cererii de gaze pentru constituirea stocurilor minime de gaze naturale aferente iernii 2016 - 2017, ca urmare a unui cadru de reglementare imprecis şi lipsit de coerenţă şi a competiţiei din partea importurilor, indusă de o scădere importantă a preţului gazelor naturale în Europa, transmite Agerpres. Producţia de gaze naturale a evoluat în parametrii anticipaţi la întocmirea programului pentru 2016, nivelul realizat fiind de 90,31% din cel planificat.

În prima jumătate a acestui an, Romgaz a produs 2,197 miliarde mc gaze naturale, cu 580 milioane mc (20,9%) mai puţin comparativ ce aceeaşi perioadă din 2015.

În primul semestru, energia electrică produsă de CET Iernut a crescut cu 31%, totalizând 510.567 MWh.

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Conferinţa BURSA “FORUMUL INVESTITORILOR - 2026”
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

03 Iun. 2026
Euro (EUR)Euro5.2592
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5281
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.7371
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0899
Gram de aur (XAU)Gram de aur647.5312

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
explorebucharest.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb