Ruşanu: Cursul euro va ajunge la 4,7 lei în toamnă

F. A.
Macroeconomie / 19 ianuarie 2009

Cursul de schimb al monedei naţionale va ajunge, în toamna acestui an, la o valoare de 4,6 -4,7 lei pentru un euro, iar numărul de şomeri va creşte până la aproape un milion de persoane, în contextul actualei crize economice, a declarat, azi, la Deva, senatorul PNL Dan Radu Ruşanu.

El a apreciat că "vârful crizei economice" ar putea atinge România în lunile martie-aprilie, după care se speră că va apărea o perioadă de stagnare, senatorul liberal estimând că un "uşor reviriment" al economiei va începe din anul 2010.

"Cursul de schimb va ajunge, probabil, în toamna anului 2009, la 4,6-4,7 lei pentru un euro. Numărul de şomeri estimat de actuala guvernare, de circa 500.000, reprezintă o prognoză nerealistă şi foarte optimistă. În toamnă, în trimestrul trei sau patru, probabil că numărul şomerilor se va apropia de un milion", a afirmat senatorul Dan Radu Ruşanu.

În opinia sa, creşterea economică prognozată de Guvern pentru acest an, de 2,5 procente, este prea mare.

"O apreciere realistă ar trebui să fie spre 0,5 - 1%, în condiţiile în care Germania şi-a estimat un minus de 3% la creşterea economică", a adăugat senatorul liberal.

Opinia Cititorului ( 1 )

  1. ...virful crizei din martie-aprilie va fi in State,iar ei sint de ceva vreme in criza; io cred ca la noi virful va fi cel deveme in toamna. Bafta.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

19 Dec. 2025
Euro (EUR)Euro5.0896
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3449
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4650
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8140
Gram de aur (XAU)Gram de aur604.5466

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
Viva
metalshow-tib.ro
hiperambrozia.com
le-chateau.ro
novaplus.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb