SIBIU Interesul se deplasează spre DETLV

Decebal N. Todăriţa
Ziarul BURSA #Piaţa de Capital #Jurnal Bursier / 27 ianuarie 2006

Ieri, pe piaţa derivatelor s-au transferat 16315 contracte futures şi options, iar numărul poziţiilor a fost cifrat la peste 140.000. Cele mai căutate titluri au fost DETLV pentru care s-au perfectat 4061 contracte. Ultimele tranzacţii s-au realizat la preţul de 1,464 lei pe acţiune - scadenţa martie şi 0,862 lei pe acţiune, scadenţa iunie. Pe categorii SIF-urile rămîn vedete incontestabile pe piaţa futures şi options. Interesul investitorilor faţă de aces-tea a făcut ca ele să acapareze aproximativ 54% din totalul zilei. Titlurile SIF 5 Oltenia au fost favoritele jucătorilor, aproape 4000 contracte futures fiind realizate ieri pentru derivatele societăţii în discuţie. Acţiunile SIF 5 au urcat "pe scara valorică" pentru ambele scadenţe, atingînd o cotă de 2,931 unităţi/acţiune pentru martie şi 3,099 unităţi/acţiune pentru iunie. Se pot observa creşteri de 2,43 şi 1,61% faţă de vechea cotaţie.

Sectorul petrolier îşi păstrează o lichiditate bună prin derivatele DESNP. Numărul de contracte avînd ca activ suport aceste acţiuni se apropie de 2000 iar cele 29624 poziţii deschise evidenţiază că interesul participanţilor de pe piaţă este în continuare foarte puternic faţă de ele. DESNP s-au depreciat uşor pentru scadenţa în derulare, variaţia înregistrată fiind de 0,0010 unităţi. Cotaţiile finale au fost de: 0,627 şi 0,6401 lei.

Raportul leu-euro este marcat de aprecierea primului. Cotaţia pentru martie s-a oprit la o valoare de 3,6075 lei pentru o monedă europeană. Pus în balanţă cu dolarul, leul se apreciază. Se poate observa diminuarea valorii unui dolar cu 0,0299 unităţi, cotaţia de final pentru scadenţa apropiată fiind de 2,9751 lei/dolar.

Pe piaţa opţiunilor se remarcă contractele CALL pentru DERRC scadenţa martie la preţul de 0,13 lei/acţiune şi o primă de 45 lei/contract dar şi contractele pentru DETLV aceeaşi scadenţă la preţul de 1,38 lei/acţiune şi o primă de 110 lei, semn că unii investitori mizează pe creşteri ale acestora.

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

04 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0600
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.2961
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4155
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8673
Gram de aur (XAU)Gram de aur460.7924

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
letapeseries.com
ccib.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb