Suedia nu va mai finanţa Agenţia ONU pentru ajutoare refugiaţilor palestinieni

A.B.
Internaţional / 20 decembrie 2024

Suedia nu va mai finanţa Agenţia ONU pentru ajutoare refugiaţilor palestinieni

Suedia nu va mai finanţa Agenţia Naţiunilor Unite de ajutorare pentru refugiaţii palestinieni (UNRWA), dar va furniza asistenţă umanitară în Fâşia Gaza pe alte canale, a anunţat vineri ministrul suedez pentru cooperare internaţională şi comerţ exterior Benjamin Dousa, transmite Reuters.

Israelul, care a interzis operaţiunile UNRWA pe teritoriul său, a acuzat constant agenţia ONU de implicare în atacul terorist comis în 7 octombrie 2023 de comandouri ale mişcării islamiste palestiniene Hamas în sudul Israelului.

Decizia Suediei de încetare a finanţării UNRWA a fost adoptată ca răspuns la interdicţia israeliană. Suedia intenţionează să-şi sporească asistenţa umanitară pentru Gaza anul viitor, a adăugat ministrul suedez, scrie Reuters.

''Există câteva alte organizaţii în Gaza, am fost acolo recent şi am întâlnit unele din ele'', a menţionat Benjamin Dousa, precizând că un potenţial destinatar este Programul alimentar mondial al ONU.

În pofida opoziţiei SUA şi avertismentelor lansate de Consiliul de Securitate al ONU şi de mai multe ţări, la finalul lunii octombrie parlamentul israelian a adoptat cu o majoritate covârşitoare un text ce interzice ''activităţile UNRWA pe teritoriul israelian'', inclusiv în Ierusalimul de Est.

Un al doilea text le interzice oficialităţilor israeliene să lucreze cu UNRWA şi cu angajaţii acesteia, ceea ce este de natură să perturbe considerabil activităţile agenţiei ONU considerate ''coloana vertebrală'' a ajutorului umanitar pentru Fâşia Gaza, conform Reuters.

Adunarea Generală a ONU şi-a exprimat sprijinul pentru UNRWA în această lună, cerând Israelului să respecte mandatul agenţiei şi să ''permită operaţiunile acesteia fără impedimente sau restricţii''.

Opinia Cititorului ( 3 )

  1. Nu conteaza,

    Suedia sa finanteze Ucraina,

    slava ukri 

    1. Putina delenda est.

    Să-i finanțeze Rusia, Iran, Brics-ul în totalitate.

    De ce să subvenționeze lumea civilizată teroriștii islamici? 

Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

14 Aug. 2025
Euro (EUR)Euro5.0628
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3331
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3754
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8856
Gram de aur (XAU)Gram de aur467.5323

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
oaer.ro
targulnationalimobiliar.ro
romaniansecuritysummit.com
connecting.careers
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb