UE discută despre o interzicere a importurilor de produse provenite coloniile evreieşti din Cisiordania

S.B.
Internaţional / 13 iulie, 11:56

UE discută despre o interzicere a importurilor de produse provenite coloniile evreieşti din Cisiordania

Statele membre ale Uniunii Europene discută luni, la Bruxelles, despre o eventuală interzicere a importurilor de produse provenind din coloniile evreieşti din Cisiordania, unde situaţia este ''intolerabilă'', a anunţat luni Înalta Reprezentantă a UE pentru afaceri externe şi politică de securitate, Kaja Kallas, informează Agerpres.

Comisia Europeană a prezentat diverse opţiuni, printre care şi o interdicţie asupra comerţului cu coloniile din Cisiordania, considerate ilegale în ceea ce priveşte comerţul internaţional.

Însă Cei 27 rămân extrem de divizaţi în privinţa măsurilor de adoptat.

''Vom vedea dacă opţiunile propuse vor beneficia de un sprijin mai solid din partea ţărilor membre'', a spus Kallas luni dimineaţă, înaintea unei reuniuni a Consiliului Afaceri Externe al UE (CAE).

''Toată lumea este de acord cu afirmaţia că situaţia în Cisiordania este cu adevărat intolerabilă'', a subliniat ea.

Potrivit mai multor diplomaţi europeni, la reuniunea CAE nu sunt aşteptate decizii concrete, însă discuţiile vor permite identificarea sprijinului pentru scenariul unei interziceri a importurilor de produse provenind din coloniile evreieşti din Cisiordania. Mai multe ţări membre UE, printre care Irlanda, Olanda şi Spania, au impus deja propriile restricţii comerciale asupra produselor respective.

Israelul ocupă părţi din Cisiordania începând din 1967. Peste 500.000 colonişti evrei trăiesc în acest teritoriu, în afara Ierusalimului de Est, alături de circa trei milioane de palestinieni. O reuniune a Conferinţei donatorilor pentru teritoriile palestiniene este prevăzută pentru luni după-amiază la Bruxelles.

La finalul lunii mai, Uniunea Europeană a confirmat că a adoptat sancţiuni împotriva coloniştilor extremişti vinovaţi de violenţe împotriva palestinienilor în Cisiordania.

Patru entităţi şi trei indivizi au fost sancţionaţi din cauza unor 'abuzuri grave şi sistematice' împotriva acestor palestinieni, a anunţat Consiliul UE.

Organizaţia Nachala şi directoarea sa Daniella Weiss au fost sancţionate pentru că au încurajat şi au facilitat acte de violenţă, care au dus la 'strămutarea forţată' a palestinienilor. ONG-ul israelian Regavim şi directorul său Meir Deutsch au făcut de asemenea obiectul acestor sancţiuni, după ce au făcut presiuni în favoarea 'demolării' proprietăţilor palestiniene în Cisiordania. Alte organizaţii şi indivizi vizaţi de UE sunt organizaţia neguvernamentală Hashomer Yosh şi directorul său Avichai Suissa, precum şi asociaţia Amana.

Violenţele în Cisiordania au sporit masiv după izbucnirea războiului din Fâşia Gaza, declanşat de atacul terorist fără precedent al mişcării islamiste palestiniene Hamas contra Israelului, pe 7 octombrie 2023.

40 de nopţi albe
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

03 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2460
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5503
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6318
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1231
Gram de aur (XAU)Gram de aur593.4384

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb