Veniturile Romtelecom au scăzut cu 9,2% în primul trimestru

F. A.
Comunicate de presă / 8 mai 2013

Veniturile Romtelecom au scăzut cu 9,2% în primul trimestru, la 145,5 milioane euro, în timp ce profitul EBITDA a coborât cu 5,7%, la 38,1 milioane euro, iar marja de profitabilitate a companiei s-a îmbunătăţit datorită măsurilor de reducere a costurilor, conform unui comunicat emis de companiei.

Pe de altă parte, veniturile din servicii TV au urcat cu 9,2%, iar operaţiunile pe segmentul serviciilor de internet în bandă largă (broadband) au generat încasări mai mari cu 6,5%.

Reducerea tarifelor de interconectare implementată anul trecut a avut însă un impact limitat asupra profitului EBITDA.

Numărul clienţilor de servicii TV şi acces la internet a crescut organic, cu 7,3% şi respectiv peste 5%, în comparaţie cu anul precedent, reprezentând peste jumătate din numărul conexiunilor de voce, dovedind astfel eficienţa strategiei Romtelecom de a-şi proteja baza de clienţi.

Ca urmare a măsurilor de reducere a costurilor, cheltuielile operaţionale totale ale Romtelecom au scăzut cu 11,5% în primul trimestru, în timp ce cheltuielile cu personalul au rămas neschimbate faţă de perioada similară a anului trecut.

Compania a înregistrat costuri de 1,4 milioane euro generate de programul de disponibilizări, se mai precizeazî în comunicatul de presă.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

27 Mai. 2026
Euro (EUR)Euro5.2393
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4990
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.7266
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0507
Gram de aur (XAU)Gram de aur649.8877

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
explorebucharest.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb