Warren Buffett investeşte masiv

V. Ribana
Ziarul BURSA #Internaţional / 3 octombrie 2008

Warren Buffett investeşte masiv

Miliardarul american Warren Buffett investeşte masiv, în plină criză financiară, considerând că perioadele dificile reprezintă oportunităţi pentru investitori, dacă aceştia sunt "curajoşi" şi au suficienţi bani.

Buffett va investi, prin intermediul "Berkshire Hathaway" Inc., 3 miliarde de dolari în acţiuni preferenţiale emise de compania "General Electric".

În ultimele două săptămâni, Buffett a făcut plasamente de 12,7 miliarde de dolari: 4,7 miliarde în compania de electricitate "Constellation Energy", 5 miliarde în banca de investiţii "Goldman Sachs" şi 3 miliarde la "General Electric".

Buffet a declarat postului de televiziune CNBC: "Este o perioadă bună pentru investiţii. De altfel, este o perioadă bună pentru oricine vrea să investească, atât timp cât nu o face cu bani împrumutaţi. Aşa ceva ar fi o greşeală teribilă". Buffett a atras atenţia că investiţiile sale recente au fost finanţate în întregime din rezervele "Berkshire Hathaway".

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

08 Ian. 2026
Euro (EUR)Euro5.0871
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3558
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4641
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8560
Gram de aur (XAU)Gram de aur620.6214

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
phoeniciahotels.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
phoeniciahotels.ro
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
Viva
metalshow-tib.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb