Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski i-a mulţumit luni premierului demisionar britanic Keir Starmer pentru susţinerea Kievului, în timp ce Kremlinul a apreciat, pe de altă parte, că nu se aşteaptă la o schimbare în relaţiile ruso-britanice, care se află deja la cel mai scăzut nivel, informează news.ro.
”Keir, îţi mulţumesc pentru toată cooperarea noastră, susţinerea şi deciziile comune care au contribuit la consolidarea Europei noastre şi la apărarea vieţilor”, scrie pe X Volodimir Zelenski.
Pe de altă parte, un purtător de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a apreciat într-o conferinţă zilnică de presă, la care AFP scrie că a participat, că există ”puţine şanse” ca ”oricine de pe actuala scenă politică britanică” să adopte ”o poziţie diferită de cea a lui Keir Starmer referitor la relaţiile naostre biltarale”.




















































Opinia Cititorului