Acţiunile "Faur" vor fi reluate la tranzacţionare în şedinţa de astăzi

N.I
Ziarul BURSA #Piaţa de Capital / 26 ianuarie 2007

Titlurile companiei bucureştene Faur vor fi reluate la tranzacţionare în şedinţa de astăzi, după ce s-a înregistrat majorarea capitalului social de la la 27,377 milioane lei până la 37,646 milioane lei, a anunţat ieri un comunicat publicat de Bursa de Valori Bucureşti, citat de NewsIn. Consiliul de Administraţie al companiei Faur din Bucureşti a decis în luna august majorarea capitalului social cu 10,269 milioane lei (2,19 milioane lei), de la 27,377 milioane lei la 37,646 milioane lei.

Acţionarul majoritar, compania Bega Com, a subscris acţiunile care acoperă integral majorarea de capital, prin exercitarea dreptului de preferinţă. În urma operaţiunii, Bega Com controlează 85,9% din capitalul social al societăţii Faur. Autoritatea pentru Valorificarea Activelor Statului deţine 12,95%, iar restul aparţine acţionarilor persoane fizice şi juridice.

Totodată, la 5 februarie, acţionarii Faur SA vor analiza propunerea de majorare a capitalului social cu 4,07 milioane lei (1,20 milioane euro), de la 37,646 milioane lei, până la 41,71 milioane lei.

Acţiunile companiei Faur se tranzacţionează la Bursa de Valori Bucureşti, la categoria companiilor necotate. Societatea are un capital social de 27,37 milioane lei şi o capitalizare de 8,76 milioane lei. Societatea Faur activează în domeniul maşinilor unelte.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comandă “Constituţia Libertăţii „E” “Citeste “Constituţia Libertăţii „E” “Read SUPPLEMENT BURSA THE CONSTITUTION OF LIBERTY „E” “
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

28 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2584
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5171
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6194
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1347
Gram de aur (XAU)Gram de aur669.0168

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
explorebucharest.ro
aiee.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb