Biofarm convoacă AGA pentru acordarea de dividende şi un bonus special, la solicitarea Longshield

A.I.
Piaţa de Capital / 8 mai, 16:45

Biofarm convoacă AGA pentru acordarea de dividende şi un bonus special, la solicitarea Longshield

Polonezii de la ZF Polpharma vor lansa o ofertă de preluare a companiei, în cadrul căreia Longshield Investment Group şi Lion Capital îşi vor vinde toate acţiunile

Consiliul de Administraţie al societăţii Biofarm Bucureşti a convocat adunarea acţionarilor pentru data de 15 iunie, la solicitarea acţionarului Longshield Investment Group, cu propunerea alocării de dividende şi acordării unui bonus pentru conducere şi angajaţi, conform raportului emitentului publicat astăzi pe site-ul Bursei de Valori Bucureşti (BVB).

Solicitarea vine după ce, săptămâna aceasta, grupul polonez ZF Polpharma a anunţat că va lansa o ofertă de preluare a Biofarm, în cadrul căreia Longshield Investment Group şi Lion Capital, care deţin împreună 88,4% din compania farmaceutică, s-au angajat să vândă toate acţiunile pe care le deţin. Polonezii vor oferi 1,379 lei pe acţiune, echivalentul unei evaluări de circa 1,36 miliarde de lei pentru Biofarm.

Pe ordinea de zi a adunării acţionarilor companiei de la jumătatea lunii viitoare se află propunerea alocării unui dividend de 0,140263 lei pe acţiune, echivalentul unei sume totale brute de 138,2 milioane de lei. În plus, se propune acţionarilor acordarea unui bonus special şi unic Consiliului de Administraţie, conducerii executive şi salariaţilor companiei, în cuantum de până la 12 milioane de lei brut.

Consiliul de Administraţie al Biofarm este format din preşedintele Andrei Hrebenciuc şi membrii Bogdan Alexandru Drăgoi, Ştefan Dumitru, Cătălin Constantin Vicol şi Sari El Lakis. Directorul general al companiei este Cătălin Constantin Vicol, iar directorul general adjunct este Rachid El Lakis.

Biofarm Bucureşti a obţinut în primul trimestru al acestui an venituri de 92,5 milioane de lei, cu 3% sub cele din acelaşi interval al anului trecut, în vreme ce profitul net s-a ridicat la 32,5 milioane de lei, în creştere cu aproape 1%. Pentru anul trecut, compania a raportat un profit net de 100,6 milioane de lei, cu 35% peste cel din 2024.

Opinia Cititorului ( 1 )

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

  1. 1,379 + 0,140263 = 1.519263 * 509.229.185acțiuni_ale_LONG = 773milioane intră în LONG

    plus dobînzi depozite bancare + dividend SNP + dividend TLV = 150milioane intră în LONG 

    plus depozite bancare = 210milioane 

    minus datorii financiare = (30milioane) 

    === 

    1,1 miliarde Cașh, are LONG ! 

    capitalizare LONG = 1,7 miliarde ! 

    :

    Oana Hosspital, este invitata mea să facă ABB la SNG cu LONG !!! 

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Teoria dobâzii
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

08 Mai. 2026
Euro (EUR)Euro5.2364
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4493
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.7194
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0575
Gram de aur (XAU)Gram de aur673.5117

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
carieraenergetica.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb