Indicii Bursei de Valori Bucureşti (BVB) au avut, în ultima sesiune de tranzacţionare a săptămânii trecute, închideri preponderent negative, în ton cu deprecierile pieţelor europene. Indicele BET, al celor mai lichide douăzeci de titluri de la BVB, a coborât cu 0,04%, până la 23.939 de puncte, în vreme ce indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii în acţiuni, a consemnat un recul de 0,33%, până la 4.741 de puncte.
Valoarea tranzacţiilor s-a ridicat la 76,9 milioane de lei, sub nivelul schimburilor din şedinţa precedentă, de 97 milioane de lei, în condiţiile în care nu a fost înregistrat niciun schimb în piaţa ”deal” sau prin oferte publice.
Brokerii de la Prime Transaction au scris, în raportul lor zilnic: ”Ultima zi a săptămânii se încheie cu dinamici negative pentru majoritatea indicilor locali, intervalul de evoluţie fiind cuprins între -0,36% pentru BETAeRO şi +0,47% în cazul BET-FI (...). Companiile din cadrul indicelui BET care au înregistrat creşteri au fost: Premier Energy (PE), +4,4%, şi Fondul Proprietatea (FP), +2,56%”.
În piaţa ”regular”, clasamentul valoric al tranzacţiilor a fost condus de acţiunile Banca Transilvania (TLV), care au cumulat un rulaj de 16,9 milioane de lei, titlurile TLV încheind ziua în scădere cu 0,2%, la preţul de 30,3 lei.
Pe poziţia a doua în topul rulajului s-au situat acţiunile Fondul Proprietatea (FP), care au urcat cu 2,56%, până la preţul de 0,56 lei, în condiţiile unor schimburi de 6,5 milioane de lei.
Acţiunile OMV Petrom (SNP) au stagnat la preţul de 0,9735 lei, pe fondul unei valori a tranzacţiilor de 4,3 milioane de lei.
Pe locul al patrulea în topul rulajului de la BVB s-au situat titlurile Romgaz (SNG), care au cumulat schimburi în valoare de 3,7 milioane de lei, acţiunile producătorului de gaze naturale încheind şedinţa în scădere cu 0,6%, la preţul unitar de 9,86 lei.
Indicele BET-NG, al companiilor energetice şi de utilităţi, s-a apreciat cu 0,01%, până la 1.765 de puncte, în timp ce indicele BET-XT, al celor mai lichide treizeci de acţiuni de la BVB, a înregistrat un recul de 0,02%, până la 2.071 de puncte.
• Topul celor mai mari creşteri
1.”Aages” (AAG): +5,73%
2. ”Premier Energy” (PE): +4,40%
3. ”Green Tech International” (GREEN): +3,99%
4. ”Fondul Proprietatea" (FP): +2,56%
5. ”Sinteza" (STZ): +2,42%
• Topul celor mai mari scăderi
1. ”Prefab” (PREH): -14,79%
2. ”Armătura” (ARM): -14,63%
3. ”Electroaparataj” (ELJ): -14,53%
4. ”Erste Group Bank" (EBS): -2,45%
5. ”BRK Financial Group” (BRK): -2,21%
Broker de actiuni romanesti - Prime Transaction



































































Opinia Cititorului