Electrocarbon Slatina vrea să garanteze un credit de 72,22 milioane euro, contractat de Elsid Titu

N.I.
Ziarul BURSA #Piaţa de Capital / 14 septembrie 2009

Conducerea Electrocarbon Slatina (ELNG) propune acţionarilor garantarea unui credit de 72,22 milioane euro contractat de Elsid Titu (ELSY), împrumut care va avea scadenţa în anul 2027, potrivit convocatorului transmis vineri pieţei Rasdaq.

Astfel, Electrocarbon propune ipotecarea unui imobil din Slatina şi constituirea de garanţii pe conturile deschise la bănci aferente încasărilor companiei.

Acţionarii Electrocarbon au mai aprobat în aprilie cogarantarea unui credit de 18,14 milioane euro contractat de Elsid de la Banca Comercială Română.

Producătorul de electrozi Elsid Titu este deţinut în proporţie de 84,6% de firma Metaleuroest SRL, care mai controlează şi 21,45% din Electrocarbon Slatina.

În acţionariatul Electrocarbon mai figurează Vivaio SRL, cu o participaţie de 48,70% şi SIF Oltenia, cu 18,32%.

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

01 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0772
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.2958
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4517
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9171
Gram de aur (XAU)Gram de aur462.1098

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
letapeseries.com
ccib.ro
aiiro.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb