Compania energetică sârbă Naftna Industrija Srbije (NIS), controlată de Gazprom, a decis să iasă oficial de pe piaţa din Bulgaria, invocând dificultăţi operaţionale, potrivit agenţiei BGNES.
Consiliul de Administraţie al NIS a aprobat vânzarea subsidiarei din Bulgaria, în contextul problemelor din sectorul downstream. Compania deţine 22 de benzinării în Bulgaria, sub brandul Gazprom, cu o cotă de 2,6% din piaţa de carburanţi şi 1,9% din retail, în prima jumătate a anului 2025.
Anterior, NIS anunţase că ia în calcul retragerea din Bulgaria şi România, din motive similare. În România, compania operează 19 benzinării, însă până în prezent nu a furnizat actualizări privind planurile de retragere.
Recent, Trezoreria SUA a prelungit pentru a cincea oară suspendarea temporară a sancţiunilor impuse NIS, pentru încă 30 de zile. Măsura vine după ce, în ianuarie, autorităţile americane au avertizat Gazprom Neft că are 45 de zile pentru a se retrage din acţionariatul companiei sârbe.
Opinia Cititorului