Ia naştere "OPEC-ul gazelor"

Alina Vasiescu
Ziarul BURSA #Internaţional / 20 martie 2007

Principalii exportatori mondiali de gaze naturale vor înfiinţa, la data de 9 aprilie, la Doha (Qatar), un "OPEC al gazelor naturale", au declarat surse diplomatice arabe, citate de presa rusă. OPEC este Organizaţia Ţărilor Exportatoare de Petrol.

"Principalele consultări au loc între oamenii politici, nu între directorii companiilor, inclusiv la nivel de Ministere ale Afacerilor Externe", a precizat un diplomat arab, citat de cotidianul Kommersant.

Noua organizaţie, asemănătoare OPEC, va fi creată de Rusia, Iran, Venezuela, Algeria şi Qatar. Ceremonia de înfiinţare va avea loc în cadrul reuniunii Forumului Ţărilor Exportatoare de Gaze (FPEG), organizaţie ce garantează stabilitatea aprovizionării cu gaze încă de la înfiinţarea sa, în 2001. FPEG, ai cărei membri deţin pes­te 70% din rezervele mondiale de gaze naturale, este considerată o organizaţie fără conţinut, potrivit analiştilor cotidianului rus. Ayatolahul Republicii Islamice Iran, Ali Khamenei, a propus, în ianuarie, secretariatului Consiliului de Securitate al Rusiei, crearea unei noi organizaţii pentru coordonarea preţurilor gazelor pe piaţa internaţională. Vladimir Putin a calificat drept "interesantă" ideea înfiinţării unei organizaţii a gazelor naturale, similară OPEC, însă a respins ideea creării unui cartel. Rusia este cel mai mare exportator de gaze din lume.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

21 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0703
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3542
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4394
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8582
Gram de aur (XAU)Gram de aur470.9651

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
industrylink.eu
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
targulnationalimobiliar.ro
industrylink.eu
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb