IIB listează obligaţiuni de 300 milioane lei şi de 60 milioane euro, la BVB

M.I.
Piaţa de Capital / 21 septembrie 2017

IIB listează obligaţiuni de 300 milioane lei şi de 60 milioane euro, la BVB

Banca Internaţională de Investiţii (IIB), cu sediul la Moscova, va lista, pe piaţa românească de capital, obligaţiuni în valoare de 300 de milioane de lei şi de 60 de milioane de euro, potrivit unui comunicat de presă publicat pe site-ul Bursei de Valori Bucureşti (BVB).

Pentru emisunea în lei rata dobânzii este de ROBOR la 3 luni +1,5% şi se va plăti trimestrial, iar la euro de 1,593% (fixă), urmând a se plăti anual.

Banca a anunţat, recent, că a lansat o ofertă primară de obligaţiuni cu o valoare nominală minimă de 100 milioane euro, denominată în lei şi euro cu o maturitate de 3 ani. Fiecare obligaţiune denominată în lei are o valoare nominală de 10.000 lei, în timp ce fiecare obligaţiune denominată în euro are o valoare nominală de 10.000 euro.

Potrivit prospectului, se va depune o cerere de admitere a obligaţiunilor la tranzacţionare în categoria obligaţiunilor internaţionale a pieţei reglementate la vedere a Bursei de Valori Bucureşti. Prima zi de tranzacţionare a obligaţiunilor este prevăzută să aibă loc în jurul datei de 28 septembrie 2017.

Emitentul a primit ratingul Baa1 cu perspectivă pozitivă din partea Moody's Investors Service, BBB cu perspectivă stabilă din partea Fitch Ratings CIS Ltd, BBB cu perspectivă stabilă din partea Standard & Poor's Credit Market Services Europe Limited şi A cu perspectivă stabilă din partea Dagong Global Credit Rating Co., Ltd, conform sursei citate.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Harta noii economii fragmentate
transgaz.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

09 Apr. 2026
Euro (EUR)Euro5.0937
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3629
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5139
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8478
Gram de aur (XAU)Gram de aur663.3213

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
boromir.ro
Cotaţii fonduri mutuale
antreprenorinvremuritulburi.ro
Turul Dobrogei Ciclism
uniprest.ro
targulnationalimobiliar.ro
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb