Lybek: Apreciem că Guvernul a rezistat să aplice măsuri populiste

F.A.
Ziarul BURSA #Politică / 6 iulie 2009

Reprezentant regional al Fondului Monetar Internaţional (FMI), Tonny Lybek consideră, într-un interviu pe tema îndeplinirii angajamentelor ţării noastre în relaţia cu Fondul, că măsurile populiste ar putea fi deosebit de tentante pentru Guvern şi a avertizat că acestea sunt extrem de periculoase pentru stabilitatea economică, pentru că ar submina rapid credibilitatea.

"Apreciem că, până în prezent, Guvernul a decis să reziste unor asemenea presiuni", a declarat Tonny Lybek, pentru Reuters, preluat de Agerpres.

Potrivit acestuia, o misiune de experţi ai FMI va evalua progresele României la începutul lunii august, înainte ca Fondul să deblocheze a doua tranşă a împrumutului.

"Cadrul macroeconomic ar putea fi revizuit în luna august, astfel că, până atunci, orice discuţie privind rectificarea deficitului bugetar este o simplă speculaţie", a conchis Tonny Lybek.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

13 Oct. 2025
Euro (EUR)Euro5.0903
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3905
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4664
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8560
Gram de aur (XAU)Gram de aur575.7083

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
immromania.eu
world-nuclear-exhibition.com
romexpo.ro
romexpo.ro
targuldeturism.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb