Ministerul Finanţelor listează la BVB titluri de stat Fidelis de aproape 1,2 miliarde lei

T.B.
Piaţa de Capital / 19 martie, 09:44

Ministerul Finanţelor listează la BVB titluri de stat Fidelis de aproape 1,2 miliarde lei

Ministerul Finanţelor (MF) a atras, în martie, 534 milioane lei şi, respectiv, 126 milioane euro (valori însumând 1,17 miliarde lei - 231 milioane euro), prin a treia ofertă primară de vânzare de titluri de stat pentru populaţie (FIDELIS) derulată în acest an prin sistemele Bursei de Valori Bucureşti (BVB), se arată într-un comunicat de presă remis redacţiei.

Oferta primară de vânzare a titlurilor de stat Fidelis s-a derulat în perioada 6 - 13 martie şi a fost intermediată de sindicatul format din BT Capital Partners (Lead Manager), Banca Comerciala Romana, BRD - Groupe Societe Generale, TradeVille şi UniCredit Bank (Sindicat de intermediere) şi Banca Transilvania, Libra Internet Bank (Grup de distribuţie).

În cadrul acestei oferte, românii au plasat aproape 14.700 de ordine de subscriere, atât pentru titlurile de stat denominate în lei, cât şi pentru cele în euro.

Veniturile obţinute, atât din dobânzi, cât şi din câştigurile de capital nu sunt impozabile.

În emisiunea de titluri de stat Fidelis au putut investi persoanele fizice rezidente şi nerezidente cu vârsta de peste 18 ani până la data închiderii ofertei, inclusiv.

Informaţii utile despre titlurile de stat FIDELIS - întrebări şi răspunsuri

Unde găsesc titlurile pe care le-am cumpărat în ofertă?

Dacă au fost subscrise printr-o bancă sau societate de brokeraj, fără a semna un contract de prestări servicii de investiţii financiare, titlurile de stat sunt înregistrate în evidenţele Depozitarului Central în numele deţinătorului. În cazul în care titlurile de stat au fost cumpărate în baza unui contract de prestări servicii de investiţii financiare, printr-o bancă sau societate de brokeraj autorizată să tranzacţioneze la Bursa de Valori Bucureşti, titlurile de stat sunt în contul de tranzacţionare al deţinătorului.

Ce fac cu titlurile de stat?

Acestea pot fi păstrate până la maturitate sau deţinătorii le pot vinde sau pot să cumpere şi altele în orice şedinţă de tranzacţionare la BVB, printr-unul dintre intermediarii autorizaţi (bancă sau societate de brokeraj) să tranzacţioneze la BVB.

Cum pot să vând sau să mai cumpăr titluri de stat după ce oferta s-a încheiat?

Tranzacţiile la BVB au loc între cumpărători şi vânzători prin intermediul platformei de tranzacţionare. Pentru a putea cumpăra sau vinde, investitorii trebuie să aibă un cont de tranzacţionare la o bancă sau societate de brokeraj.

Unde pot vedea preţul curent al titlurilor?

Preţul poate fi verificat în orice moment pe site-ul Bursei de Valori Bucureşti, www.bvb.ro, introducând simbolurile de mai jos în căsuţa de [ Căutare ] de pe pagina principală:

R2803B - pentru titlurile de stat pentru donatori, în lei şi cu maturitate de 2 ani

R2803C - pentru titlurile de stat în lei cu maturitate de 2 ani

R3003C - pentru titlurile de stat în lei cu maturitate de 4 ani

R3203A - pentru titlurile de stat în lei cu maturitate de 6 ani

R2903CE - pentru titlurile de stat în euro cu maturitate de 3 ani

R3103AE - pentru titlurile de stat în euro cu maturitate de 5 ani

R3603AE - pentru titlurile de stat în euro cu maturitate de 10 ani.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Harta noii economii fragmentate
rominsolv.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

25 Mar. 2026
Euro (EUR)Euro5.0952
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3913
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5615
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8880
Gram de aur (XAU)Gram de aur643.3551

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
afeer.ro
targulnationalimobiliar.ro
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb