Romgaz: Azomureş este un „activ în dificultate”, investiţiile ar depăşi preţul de achiziţie

C.A.
Piaţa de Capital / 23 februarie, 14:18

Romgaz: Azomureş este un „activ în dificultate”, investiţiile ar depăşi preţul de achiziţie

Directorul general al Romgaz, Răzvan Popescu, a declarat luni că societatea consideră combinatul Azomureş ca pe un „distress asset”(activ în dificultate), având în vedere pierderile înregistrate în ultimii ani şi contextul dificil al pieţei europene a îngrăşămintelor, relatează Agerpres.

„Romgaz priveşte activul Azomureş ca fiind un distress asset (activ aflat în dificultate, activ problematic - n. r.), pentru că, dacă ne uităm la acest activ, el a avut pierderi în ultimii ani. Dacă ne uităm la eroziunea structurală pe care toată piaţa îngrăşămintelor din Europa o are din cauza competiţiei îngrăşămintelor ieftine care vin din import, este clar că nu poţi să fii competitiv într-o piaţă unde 70% din preţul final al îngrăşământului este gazul natural şi ai Middle East-ul, Statele Unite, chiar şi China, care au gazul natural la un preţ de cinci ori mai mic. Nu poţi să fii competitiv în momentul în care ai costuri cu CO2-ul şi costuri asociate pentru respectarea Net Zero Industry Act, pentru că, odată cu această achiziţie, Romgaz trebuie să-şi asume toate investiţiile în acest combinat pentru a-l aduce la test available technology, în concordanţă cu toate reglementările europene, şi nici nu mai are rost să mai punem costul forţei de muncă, care este mai ridicat”, a precizat Popescu.

Popescu a atras atenţia asupra diferenţei majore dintre infrastructura europeană şi cea din Orientul Mijlociu, subliniind că media de vârstă a combinatelor din Europa este mult mai ridicată, transmite sursa.

„Ca să facem o comparaţie, noi am analizat şi piaţa din Europa şi gândiţi-vă că vârsta activului mediu al combinatelor de îngrăşăminte din Europa este de 40 de ani, pe când vârsta activelor medii ale combinatelor din Middle East este de doi-trei ani. Este foarte greu să fii competitiv în această piaţă şi modul în care noi privim acest combinat este o achiziţie, dar este şi o asumare de investiţie foarte mare pentru următorii 10 ani”, a afirmat acesta.

În opinia sa, investiţiile necesare pentru modernizarea combinatului ar putea depăşi semnificativ preţul de achiziţie.

„Costul investiţiilor ar fi foarte ridicat, incomparabil mai mare decât preţul eventual al achiziţiei. Şi aceasta este numai o obligaţie care vine din Net Zero Industry Act, care trebuie să ia în calcul atât retehnologizarea liniilor de amoniac, cât şi partea de captare şi injecţie a carbonului”, a transmis directorul general al Romgaz.

Popescu a dat asigurări că decizia de achiziţie a combinatului de la Azomureş nu este una politică şi a subliniat că aceasta are sens în anumite condiţii şi la un anumit preţ, precizează Agerpres.

„Da, în anumite condiţii, la un anumit preţ. Mereu o achiziţie o priveşti ca pe un cost al unei oportunităţi. Ce este mai profitabil pentru o companie? Să comercializeze gazul în piaţă liberă, ori să îl chimizeze, să-i aducă valoare adăugată pe lanţul valoric şi să aibă un profit mai mare? Orice companie, când ia o astfel de decizie, este luată în această cheie. Nu va fi nicio altă cheie în care vom lua această decizie. Deci, nu este o decizie politică, sub nicio formă”, a declarat acesta.

Opinia Cititorului ( 13 )

  1. Da, are dreptate, nu va fi o decizie politica.

    Va fi o decizie eminamente centrata pe devalizarea Romgaz, ceea ce se va si intampla.

    Cu aceasta ocazie, si "varsta activului" se va imbunatati simtitor odata cu reconstructia de la zero :))) 

    Grea decizie pt romgaz... ingrasamintele sunt produse cu valoare adaugata, fata de gaz simplu. Dar cu politica EU de net zero stuff combinat cu vechimea astuia, poate e mai bine sa faca unul de la zero.

    Doar ca importurile sunt mult mai ieftine cu tot cu taxe.

    Posibil sa nu fie ok sa mai cumperi romgaz, chiar daca il recomanda Vijeu :D 

    oare cate ingrasaminte va vinde romgaz, dupa ce isi reia ucraina productia?

    ...oare cati Romani trebuie sa mai ajunga sub limita subexistentei pt a le fi pe placul conducerii UE...?

    inca o gaura fara fund gen Iernut

    sau soarta combinatului chimic Craiova (isalnita) preluat de SNP 

    Nici dacă îl dă gratis nu ar trebui luat de Romgaz, îl bagă în faliment. Nu mai sunt specialiști în chimizarea gazelor, lipsa liceelor de profil, angajații actuali au fost mutați de la alte combinate chimice oprite în țară. Romgaz a mai luat o țeapă cu CTIernut, dar a făcut compensare pentru gazele consumate de bucureșteni în Electrocentrale București și neplătite. Mă tem că și Neptun Deep că fi o țeapă.

    1. Cu omv in Neptun deep slabe sanse sa fie

      depinde de perspectiva si de unde se muta profitul, poate ca pentru omv nu va fi, doar pentru restul

    Ucraina ce zice !?!?

    1. Zice ca rezista oricat va fi nevoie si bine face!

    Azomureș este competitiv cu ori ce fabrca din lume prin calitatea produsului ,nu mai vorbiți aiurea incomparabil peste tot ce vine din import, lăsați specialiști și fermierii sa vorbească.

    1. Mare adevăr grăiești.

      de aia e in faliment

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Harta noii economii fragmentate
rominsolv.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

13 Mar. 2026
Euro (EUR)Euro5.0947
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4429
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6401
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8949
Gram de aur (XAU)Gram de aur727.9905

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
afeer.ro
greenppa.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
targulnationalimobiliar.ro
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb