Spania susţine eforturile UE de a utiliza activele ruseşti îngheţate şi reduce importurile de gaze din Rusia

M.P.
Internaţional / 19 septembrie, 11:49

Spania susţine eforturile UE de a utiliza activele ruseşti îngheţate şi reduce importurile de gaze din Rusia

Ministrul spaniol al Economiei, Carlos Cuerpo, a declarat vineri că guvernul său susţine eforturile Comisiei Europene de a monetiza activele ruseşti îngheţate deţinute în UE pentru a ajuta la finanţarea guvernului ucrainean, relatează Reuters, de la care menţionăm următoarele.

„Din Spania, am pledat pentru creşterea cât mai mult posibil a finanţării pentru Ucraina...”, a declarat Cuerpo într-un interviu acordat Bloomberg TV. „Pledăm pentru găsirea unor modalităţi creative de utilizare a acestor active imobilizate.”

Cuerpo a mai spus că Spania, care este unul dintre principalii importatori de gaze naturale lichefiate din Rusia în Uniunea Europeană, depune eforturi pentru a reduce aceste importuri şi a diversifica aprovizionarea cu gaze din ţări precum Statele Unite.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

rominsolv.ro
Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

10 Oct. 2025
Euro (EUR)Euro5.0927
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3982
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4605
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8456
Gram de aur (XAU)Gram de aur565.9821

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
immromania.eu
world-nuclear-exhibition.com
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
targuldeturism.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb