Bittnet (BNET), prima companie IT din România care s-a listat pe piaţa AeRO operată de Bursa de Valori Bucureşti (BVB), a listat astăzi cea de-a treia emisiune de obligaţiuni corporative în valoare totală de 4,7 milioane de lei, care a intrat la tranzacţionare în cadrul Sistemului Alternativ de Tranzacţionare administrat de BVB, se arată într-un comunicat al Bursei.
"Am venit pe bursă în 2015 ca o companie cu preocupări în zona de tehnologie şi educaţie şi cu mai multe promisiuni curajoase şi planuri de creştere accelerată. Mulţumim tuturor celor care ne-au încredinţat capitalul şi sprijinul lor, ceea ce ne-a permis să devenim astăzi un grup de patru companii cu activitate în aceleaşi domenii de interes: Bittnet, Dendrio, Elian şi Equatorial. Obligaţiunile BNET23 listate astăzi ne-au permis să finanţăm investiţiile Elian şi Equatorial şi suntem convinşi că aceste două companii nou integrate vor avea o contribuţie semnificativă pozitivă în realizarea obiectivului pe care l-am stabilit pentru Grup, şi anume atingerea de venituri în valoare de 100 milioane lei până în anul 2020', a spus Mihai Logofătu, CEO al Bittnet, conform Agerpres.
Emisiunea de obligaţiuni din acest an a fost realizată prin intermediul Goldring în calitate de consultant autorizat, iar destinaţia principală a fondurilor atrase este finanţarea a două proiecte de investiţii.
"Bittnet este una dintre companiile care a utilizat intens mai multe tipuri de facilităţi de finanţare oferite de piaţă în scopul dezvoltării accelerate a activităţii sale. În prima zi de tranzacţionare la bursă, pe 15 aprilie 2015, valoarea de piaţă a Bittnet era de aproape 8 milioane lei, iar în mai puţin de patru ani, utilizând şi instrumentele de finanţare din piaţa de capital, valoarea companiei a crescut de peste şase ori, la mai mult de 50 milioane lei', a afirmat, la rândul său, Lucian Anghel, preşedintele Consiliului de Administraţie al BVB.