Vodafone România îşi exprimă speranţa că Autoritatea Naţională pentru Comunicaţii va pune în practică cerinţele Comisiei Europene cu privire la alinierea tarifelor de interconectare ale operatorilor Vodafone, Orange, Cosmote şi Zapp la nivelul de 5,03 eurocenţi/minut, începând cu 1 aprilie 2009.
"Sperăm că managementul ANC va pune în practică cerinţele Comisiei Europene, în termenul solicitat, arătând, astfel, că nu favorizează anumiţi operatori în detrimentul altora, din motive lipsite de transparenţă, şi de aceea interpretabile. De asemenea, reafirmăm şi cu această ocazie necesitatea de a funcţiona, ca şi industrie, într-un cadru competiţional sănătos, guvernat de reglementări echitabile şi corecte", se menţionează într-o declaraţie a companiei Vodafone România, remisă azi AGERPRES.
Potrivit documentului citat, punctul de vedere exprimat de Comisia Europeană solicită ferm ANC să alinieze tarifele de interconectare ale operatorilor Vodafone, Orange, Cosmote şi Zapp la nivelul de 5,03 eurocenţi/minut, începând cu data de 1 aprilie 2009.
"Aceasta reconfirmă poziţia noastră anterioară şi anume faptul că decizia ANC, de a stabili tarife diferenţiate pentru operatori, este considerată discriminatorie şi intră în contradicţie cu recomandările Comisiei", afirmă Vodafone România.